Pääkirjoitus

Hin­ta­lap­pu ei ole häpeä

Lauantaina syntyi uusi ennätys. Bongasin vuoden ensimmäisen joululaulun kaupassa. Se tapahtui Vantaan Ikeassa, jossa oli joulun avaus ja ainakin minulle ennennäkemätön ryysis.

Älkää Vaasan kaupat vain innostuko tästä uutisesta. Tungoksen syynä oli pikemminkin koulujen syysloma kuin iloisena raikaavat joululaulut. Toivon hartaasti niin.

On nimittäin sillä tavalla, että mitä aikaisemmin joulun hössötys alkaa, sitä latteammaksi itse joulufiilis jää. Asioihin turtuu, ja niin turtuu jouluunkin, jos sitä kuukausikaupalla tyrkytetään.

Vaasassa suuri joulun avaus on lauantaina 28. marraskuuta. Toki marketeissa jo raivataan tilaa suklaa- ja koristehyllyille. Näin olen ollut huomaavinani.

Quiet please! Pakolaisten kiihkeimmät puolustajat voisivat olla hetken aikaa hiljaa, ainakin Vaasan valtuustossa. Heidän puheensa tekevät pelkästään hallaa hennosti viriävälle pakolaismyönteisyydelle.

Perussuomalaisten Lauri Karppi tivasi valtuustossa tavoilleen uskollisena perusteellisempaa selvitystä pakolaisten vastaanoton hintalapusta, siihen kun on valtuutetulla oikeus.

Osa valtuutetuista koki kuitenkin kustannusten laskemisen loukkaavana ja epäsuotavana. RKP:n Barbro Kloo sanoi, että on surullista, kun mietimme ihmisten hintalappua.

Hei haloo, Barbro Kloo. Tätähän tehdään koko ajan suomalaisten vanhusten, lasten, sairaiden ja kaikkien kohdalla.

Kärjistämistä. Luin Barbro Kloon kommentin tiistain Pohjalaisesta. Saman lehden seuraavalla aukeamalla Vaasan sairaanhoitopiirin johtaja Göran Honga pohti, miten sairaiden hoidossa säästettäisiin. Potilas maksaa meillä liikaa.

Missä olivat nyt Barbro Kloo ja kumppanit, kun meidän omassa sairaanhoitopiirissämme laitettiin sairaille ihmisille hintalappuja?

Osa valtuutetuista ymmärsi, että hintalapun kyselyssä ei ole kyse ihmisyyden puutteesta, vaan tiedon hankkimisesta. Aivan samasta syystä kuin Göran Honga haluaa tietää potilaan hintalapun.

Asian muuksi vääntäminen on kärjistämistä ja vihan lietsontaa.

Sotku-alue. Uudet sote-alueet ovat jaossa, ja meidän oma ankkalammikkomme, Vaasan sairaanhoitopiiri, saattaa olla pian historiaa.

Lauri Tarasti kirjoitti Hesarissa, että sote-alueet on sopeutettava vaalipiireihin. Sillä vältettäisiin kansanedustajien jaakopinpaini alueiden edun ajamisessa.

Vaasan vaalipiiri on jakautumassa peräti kolmeen, Turun, Tampereen ja Oulun sote-alueeseen. Herra meitä siltä sotkulta siunatkoon.

Vesa Koivumäki