Pohjanmaan liiton kulttuurilautakuna jakoi tänä vuonna kaksi kulttuuripalkintoa. Yhden palkinnon sai taidekäsityöläinen Eija Koski ja toisen Vaasan kuorofestivaalin entinen taiteellinen johtaja Martti Tiainen sekä entinen tuottaja Erkki Mendelin.
Eija Koski tunnetaan himmeliperinteen uudistajana ja rohkeana uusien työtapojen kokeilijana. Jo lapsena syntynyt ihastus himmeleihin on vuosien saatossa syventynyt rakkaudeksi käsillä tekemisen kauneuteen. Koski on kertonut himmelirakkaudestaan lukuisissa näyttelyissään ja kirjoissaan, joita on ilmestynyt paitsi suomeksi myös ruotsiksi, englanniksi, espanjaksi ja japaniksi.
Martti Tiainen ja Erkki Mendelin kehittivät ensimmäisen kerran toukokuussa1992 järjestetystä Vaasan kuorofestivaalista kansainväliset mitat täyttävän tapahtuman. Heidän yhteisenä johtoajatuksenaan oli tehdä festivaalista kuorojen laulukauden päättävä sosiaalinen tapahtuma, jossa tärkeintä on iloinen yhdessäolo ilman kilpailua paremmuudesta.
Arvostetut palkinnot jaettiin 20. kerran Pohjanmaan suomenkielisen kulttuurin hyväksi tehdystä työstä. Niiden suuruus on 3 000 euroa.