Hen­riks­son: Sai­raa­loi­den lak­kaut­ta­mi­nen ei ole rat­kai­su sote-on­gel­maan

– Vaikuttaa siltä, että hallituksen mielestä sote-uudistus on tehtävä pelkästään kustannusten säästämiseksi. Uudistus ei kuitenkaan saa johtaa sairaaloiden lakkautuksiin ja eriarvoisuuden lisääntymiseen, sanoo kansanedustaja Anna-Maja Henriksson (r.).

Henriksson muistuttaa, että on turvattava pelastushelikoptereiden, ambulanssien ja riittävän lähellä olevien sairaaloiden saatavuus, kun onnettomuus tapahtuu.

– Hallituksen tulee arvioida asiaa uudelleen ja taata jokaiselle suomalaiselle oikeus sairaalahoitoon kohtuullisen etäisyyden päässä, toteaa RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja.

Eduskunta keskusteli keskiviikon täysistunnossa sote-uudistuksesta. RKP:n eduskuntaryhmä katsoo, että potilas ja kansalainen on unohdettu sote-uudistuksessa. Sen sijaan hallitus ajaa erikoissairaanhoidon uudistusta, jossa sekä sosiaalihuolto ja perusterveydenhuolto ovat jääneet sivuun.

– Kuinka paljon keskustelemme siitä, miten Punkaharjulla ja Vöyrillä asuvilla olisi terveyskeskus kohtuullisen etäisyyden päässä. Näistä ei keskustella lainkaan. Tämä huolestuttaa meitä erittäin paljon. Nämä osat ovat nimittäin perusta kaikkien yhdenvertaiselle hoidolle. Ruotsalaisen eduskuntaryhmän mielestä suuri osa sosiaalihuollosta tulisi jättää kuntien järjestettäväksi, toteaa Henriksson.

Ilmoita asiavirheestä