Hel­sin­gin Syy­ria-rau­han­mars­siin odo­te­taan tu­han­sia ihmisiä – "Sodan pitää loppua nyt"

On helppo sanoa, että ihminen ei yksinään pysty vaikuttamaan Syyrian sotaan. Tilanne kuitenkin muuttuu, kun ihmisiä on useita ja viesti on yksinkertainen.

Näin uskoo Liisa Nassir Tolonen, joka on yksi tänään Helsingissä järjestettävän Save Syria -rauhanmarssin ja tukikonsertin järjestäjistä.

– Sodan pitää loppua nyt, ja Syyriassa toimivien valtioiden pitää ottaa vastuu toimistaan, Nassir Tolonen tiivistää keskeisen viestin.

Hän uskoo, että rauhanmarssilla voi vaikuttaa voimakkaasti ihmisten mielipiteisiin ja yleiseen keskusteluun. Hänestä rauhanmarssi ei ole puoluepolitiikkaa.

Nassir Tolonen katsoo, että Syyrian sota on saattanut tuntua Suomessa etäiseltä. Sodan tapahtumia ei helposti oteta henkilökohtaisesti.

Sota on kuitenkin siirtynyt lähemmäs suomalaisia esimerkiksi turvapaikanhakijoiden tulon myötä.

– Tarvitaan ne ihmiset, jotka päättävät, että nyt on toimittava, hän sanoo.

Viesti myös suomalaispäättäjille Save Syria -rauhanmarssi lähtee kello 17 Helsingin Rautatientorilta ja etenee Senaatintorille, jossa osallistujat muodostavat elävän rauhanmerkin. Järjestäjät toivovat, että osallistujat ottavat mukaan kynttilöitä. Paikalle odotetaan muutamia tuhansia ihmisiä.

Torilla puheenvuorot pitävät Elisabeth Rehn, Suomi-Syyria Ystävyysseura ry:n puheenjohtaja Mania Alkhatib, Suomen Pakolaisavun viestintäpäällikkö Kaisa Väkiparta, Rauhanliiton toiminnanjohtaja Laura Lodenius sekä Save Syria -rauhanmarssin ja tapahtuman vapaaehtoinen järjestäjä

Aishi Zidan.

Marssin jälkeen ohjelmassa on tukikonsertti syyrialaisten puolesta. Konsertti alkaa kello 19 The Circuksessa. Sen tuotto lahjoitetaan ulkoministeriön kumppanuusohjelmassa mukana oleville avustusjärjestöille.

Nassir Tolosen mukaan rauhanmarssilla halutaan myös viestiä suomalaisten päättäjien suuntaan.

– Suomen hallituksen pitää tiukasti vaatia sodan lopettamista ja toimia aktiivisesti siellä, missä Suomen on mahdollista vaikuttaa, hän sanoo.

Vapaaehtoiset järjestäjät ovat tehneet töitä tapahtuman eteen noin viikon ajan. Mukaan on ilmoittautunut myös yli 70 suomalaista järjestöä.

Järjestäjänä mukana ollut Nassir Tolonen on taustaltaan ammattikorkeakoulun opettaja, mutta tänään se ei ole olennaista.

Hän saapuu paikalle ihmisenä.

LAURA MYLLYMÄKI/LÄNNEN MEDIA

Ilmoita asiavirheestä