Heinäkuu oli osassa maata ennätyssateinen, Ilmatieteen laitos kertoi tiistaina. Helteitä puolestaan oli tavallista vähemmän.
Heinäkuun sademäärä oli maan etelä- ja keskiosassa tavanomaista suurempi. Ilmatieteen laitoksen mukaan kuukauden sateet olivat monilla havaintoasemilla toistuvuudeltaan jopa harvinaisia tai poikkeuksellisia.
Maan itäosan sateet kertyivät tasaisemmin heinäkuun kuluessa, mutta Jyväskylän ja Multian paikkeilla sade-ennätyksiin vaikuttivat erityisesti loppukuun sateet. Heinäkuun 28.–29. päivä satoi rankimmillaan yhteensä yli 100 millimetriä.
Eniten kuukauden aikana satoi alustavien arvioiden mukaan Multian Karhilassa. Sade-ennätys oli 190,4 millimetriä. Suurin havaittu vuorokausisademäärä oli heinäkuun 28. päivä mitattu 103,3 millimetriä Multian Pirttiperällä. Pirttiperän vuorokausisade on Suomen mittaushistorian 30. suurin mitattu vuorokausisademäärä millään havaintoasemalla, Ilmatieteen laitos kertoi.
Lapissa sademäärät jäivät hieman jälkeen pitkän ajan keskiarvosta.
Maasalamoita eli maahan tai veteen iskeviä salamoita havaittiin heinäkuussa yli 15 600 kappaletta. Tämä on noin neljäsosa kuukauden keskiarvoon nähden.
Utsjoella eniten hellepäiviä
Heinäkuussa hellelukemia mitattiin yhdeksänä päivänä, mikä on seitsemän päivää alle heinäkuun keskiarvon. Havaintoasemista eniten hellepäiviä oli Utsjoen Kevolla, missä niitä mitattiin viisi. Kuukauden ylin lämpötila, 29,2 astetta, mitattiin myös Kevolla.
Useimmilla paikoin hellepäiviä esiintyi 0–2 päivänä.
Heinäkuu oli suurimmassa osassa maata keskilämpötilan osalta tavanomainen, ja idässä oli monin paikoin hieman tavallista kylmempää. Heinäkuun alin lämpötila, -2,9 astetta, mitattiin Savukosken Tulppiossa.
Aurinko paistoi heinäkuussa maan etelärannikolla ja Lounaissaaristossa tavanomaisesti tai tavanomaista runsaammin. Muualla auringonpaistetunneissa jäätiin monilla paikoin pitkän ajan keskiarvoa matalampiin lukemiin.