Hä­tä­kes­kus­päi­vys­tä­jien kou­lu­tus­ta suun­ni­tel­laan Vaasaan

Hätäkeskusten päivää vietettiin eilen, 11.2. KUVA: JARNO PELLINEN
Hätäkeskusten päivää vietettiin eilen, 11.2. KUVA: JARNO PELLINEN

Sisäministeri Paula Risikko näyttää vihreää valoa hätäkeskuspäivystäjien kaksikielisen koulutuksen aloittamiselle Vaasassa.

– Kurssi saattaa alkaa jo syksyllä, Vaasan hätäkeskuksen päällikkö Kari Pastuhov kertoo.

Kaksikielisten hätäkeskuspäivystäjien suuri tarve nousi esiin lauantaina, kun sisäministeri Paula Risikko osallistui Vaasassa järjestettyyn 112-päivän tapahtumaan.

Vierailun aikana Pastuhov kertoi ministerille, että hätäkeskuspäivystäjien koulutus on vakava kompastuskivi. Pastuhovin mukaan Risikko suhtautui myönteisesti siihen ajatukseen, että koulutus pitäisi aloittaa Vaasassa mahdollisimman pian.

Pastuhov muistuttaa, että kaksikielisten hätäkeskuspäivystäjien kouluttaminen palvelisi Vaasan ja Pohjanmaan lisäksi koko Suomea.

– Olen todella iloinen ja huojentunut, kun tämä asia nyt nytkähti eteenpäin, Pastuhov toteaa.

Pastuhov kertoo, että myös Vaasan kaupunki on valmis antamaan tukensa koulutuksen saamiseksi paikkakunnalle.

– Lupaus on tullut, että apua löytyy. Lähinnä tämä tarkoittaa sitä, että kaupunki avustaa koulutustilan järjestämisessä.

Tällä hetkellä hätäkeskuspäivystäjiä koulutetaan Kuopion Pelastusopistossa.

– Halu lähteä Vaasan seudulta opiskelemaan Kuopioon on ollut huono. Vaasan osalta on helpotus ja ensiarvoisen tärkeää saada koulutusta tänne, Pastuhov sanoo.

Vaasan hätäkeskuksessa on viime aikoina ollut avoinna työpaikkoja, mutta päivystäjiä on ollut vaikea saada.

– Koulutetut hätäkeskuspäivystäjät viedään käsistä.

Hätäkeskuspäivystäjien koulutus kestää 1,5 vuotta.

– Keskusteluissa on ollut esillä se, olisiko Vaasassa 24 vai 16 opiskelupaikkaa. Se asia, kuten muutkin yksityiskohdat selviävät lähitulevaisuudessa, Pastuhov toteaa.

SINIKKA VÄLIKOSKI

Ilmoita asiavirheestä