Hans-myrsky on iskenyt voimalla Ruotsiin tuoden mukanaan kovia sateita ja ukkosta.
Ukkonen ja sateet ovat aiheuttaneet sähkökatkoja, tulipaloja ja kellaritulvia, kertoo Expressen. Ruotsissa rekisteröitiin sunnuntaina yli 25 400 salamaa, kertoi Ruotsin ilmatieteen laitos lehden mukaan.
Sää on vaikuttanut sekä lento-, lautta- että tieliikenteeseen.
Tukholman Arlandan sekä Göteborgin Landvetterin lentokenttien liikenteessä on ollut viivästyksiä sunnuntai-illan ukkosen ja kovien tuulten vuoksi. Kaksi Arlandaan matkalla ollutta lentokonetta Barcelonasta ja Berliinistä ohjattiin eilen Osloon, kertoo Expressen.
Tänään lähtötilanne on lentoliikenteelle huomattavasti eilistä parempi, mutta viivästyksiä voi edelleen esiintyä, sanoo Swedavian lehdistöpäällikkö Robert Pletzin TT:lle.
Ruotsin ja Puolan välillä lautoilla liikennöivä Polferries puolestaan on varustamon verkkosivujen mukaan perunut lähdöt Ruotsin ja Puolan välillä sunnuntaina ja maanantaina.
Myös Stena Line on perunut maanantai-illalta ja tiistaiaamulta kaikki lähdöt Karlskronan ja Puolan Gdynian välillä, kertoo SVT.
Myös Norjan ja Tanskan välisiä lauttayhteyksiä on peruttu tältä päivältä ja huomiselta, kertoivat yhtiöt Color Line ja Fjord Line uutistoimisto NTB:n mukaan.
Junanvaunuja suistui raiteilta Ruotsissa
Tukholmasta Sundsvalliin matkalla olleen junan kaksi vaunua suistui kiskoilta Hudiksvallin lähellä Ruotsin keskiosassa hieman puolen päivän jälkeen, kun sateiden heikentämä ratapenger petti junan alta. Junassa oli neljä vaunua ja satakunta matkustajaa.
Poliisin mukaan ainakin kolme matkustajaa vietiin sairaalaan heidän turmassa saamiensa vammojen vuoksi. Poliisi ei osannut kertoa, millaisia vammoja matkustajat olivat saaneet.
Viranomaiset kuljettivat junan matkustajat pois onnettomuuspaikalta busseilla. Junaliikenne oli illan suussa edelleen poikki rataosuudella.
Jopa 100 millimetriä sadetta muutamassa päivässä
Ruotsin ilmatieteen laitos varoittaa tänään laajalla alueella maan keski- ja eteläosissa runsaasta sateesta. Myös tuulet ovat voimistumassa, laitokselta kerrotaan Aftonbladetille. Merellä on voimassa varoituksia kovista puuskatuulista.
Huomisesta alkaen Länsi-Götanmaan, Värmlannin, Jönköpingin ja Örebron lääneissä on voimassa punainen eli korkeimman tason säävaroitus. Erittäin suuret sademäärät voivat aiheuttaa erittäin suuria virtaamia puroissa ja ojissa, ja veden virtausnopeus voi olla äärimmäisen nopea.
Sadetta voi lähipäivinä tulla osissa Ruotsia jopa 100 millimetriä, Expressen kertoo. Suurimpia sateita odotetaan Värmlannissa ja Taalainmaalla.
– Se on enemmän kuin näillä alueilla normaalisti koko elokuussa, sanoi Storm-sääinstituutin meteorologi Per Holmberg Expressenille.
Rajuilma ulottuu myös Norjaan. Sade on siellä luultavasti kovimmillaan tänään iltapäivällä, arvioi Norjan ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Håkon Mjelstad NTB:lle aamulla.
Kovimpien sateiden odotetaan iskevän Innlandetin ja Buskerudin lääneihin maan eteläosassa. Myös tuuli on selvästi tavallista kovempaa ja tuulivaroituksia paikoin voimassa, Mjelstad kertoi.
Sadetta voi tulla paikoin jopa 30 millimetriä tunnissa.
Vesi tulvi teille
Vettä on tulvinut teille muun muassa Västkustvägenillä Malmön lähellä, jossa kaksi autoa juuttui tulvaveteen. Vastaavia tapauksia pyritään ehkäisemään tiesuluilla, kerrottiin Malmön pelastuslaitokselta uutistoimisto TT:lle.
Expressenin mukaan myrsky aiheutti yön aikana ongelmia etenkin Jönköpingissä, jossa muun muassa jalkakäytävä ja osia ajoväylästä on romahtanut sateiden seurauksena.
Sunnuntai-illan aikana pelastuslaitos sai Jönköpingin läänissä yhteensä 65 säähän liittyvää hälytystä, joista useimmissa oli kyse tulvineista kellareista.
Sunnuntaina tuuliherkkiä ajoneuvoja kehotettiin kovan tuulen vuoksi olemaan ajamatta Ruotsista Tanskaan johtavan Juutinrauman sillan yli.
Norjassa puolestaan on suljettu muun muassa tunnettu maisematie Trollstigen.
-------
Lähteinä myös uutistoimistot TT ja NTB.