Hallitus sai perjantaina eduskunnan luottamuksen äänin 106–65. SDP esitti epäluottamusta hallitukselle keskiviikkona, kun eduskunta keskusteli hallituksen rasismitiedonannosta.
Myös valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) saivat perjantain äänestyksissä eduskunnan luottamuksen. Purra sai luottamuksen äänin 104–65 ja Rydman 106–65. Purralle epäluottamusta esitti keskiviikkona vihreät ja Rydmanille vasemmistoliitto.
Hallituksen rivit pysyivät luottamusäänestyksissä varsin suorassa. Ainoastaan RKP:n Eva Biaudet äänesti Rydmanin ja Purran luottamuksesta tyhjää. Itse hallituksen luottamusäänestyksessä Biaudet'kaan ei enää sooloillut, joten hallitus sai paikalla olleilta hallituspuolueiden kansanedustajilta täyden luottamuksen.
Biaudet sanoi toimittajille eduskunnassa äänestäneensä kahden ministerin kohdalla tyhjää, koska ei luottanut siihen, että Rydman ja Purra olisivat ottaneet askeleita pois politiikasta, jossa yhdenvertaisuutta ja rasismin vastaista työtä ei kunnioiteta.
Hallituksen luottamuksen puolesta Biaudet äänesti, koska piti hallituksen rasismin vastaista tiedonantoa hyvänä dokumenttina.
– Se oli mielestäni hyvä tulos siitä, että RKP on oikeasti taistellut näiden asioiden puolesta, Biaudet sanoi.
"Uskon keskustelun voimaan"
RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson piti Biaudet'n kohdalla olennaisena sitä, että tämä äänesti hallituksen luottamuksen puolesta.
– Koko RKP:n eduskuntaryhmä on antanut hallitukselle luottamuksensa, ja se on tässä nyt se merkittävä asia, Henriksson painotti.
RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Otto Andersson kertoi käyvänsä Biaudet'n kanssa perusteellisen keskustelun tämän äänestyskäyttäytymisestä. Hän ei kommentoinut, onko Biaudet'lle tulossa sanktioita.
– En lähde ennakoimaan keskustelun lopputulosta, mutta itse uskon ennen kaikkea keskustelun voimaan tässä tilanteessa, Andersson sanoi.
Andersson piti todennäköisenä, että Biaudet jatkaa RKP:n eduskuntaryhmän jäsenenä jatkossakin.
– Nyt kun hallitus lähtee tekemään käytännön työtään, niin kaikilla hallituspuolueilla ja myös meillä on tietenkin se vahva lähtökohta, että hallituksen esitysten puolesta äänestetään aina kun hallituksessa ollaan, jos muuta ei sovita, Andersson painotti.
Purra vaatii eduskuntaryhmää puuttumaan
Myös pääministeri Petteri Orpo (kok.) piti olennaisena sitä, että Biaudet äänesti hallituksen luottamuksen puolesta. Hän lisäsi, että on RKP:n sisäinen asia, että Biaudet äänesti tyhjää kahden ministerin kohdalla.
– He käsittelevät sen varmasti, Orpo sanoi toimittajille eduskunnassa.
Purra sanoi odottavansa, että RKP:n eduskuntaryhmä puuttuu Biaudet'n äänestyskäyttäytymiseen.
– Nelikko (hallituspuolueiden puheenjohtajat) on viimeksi eilen keskustellut näistä asioista, ja lähtökohtana on se, että äänestetään hallitusten esitysten, hallituksen luottamuksen ja hallituksen ministerien luottamuksen puolesta, Purra sanoi toimittajille eduskunnassa.
Purra ei halunnut ennakoida perussuomalaisten suhtautumista tapaukseen, jos Biaudet selviää toiminnastaan ilman sanktioita.
Vahinkoääniä keskustasta
Rydmanin ja Purran luottamusäänestysten tulosten hienoista eroa selittää, että keskustan kansanedustajat Antti Kaikkonen sekä Anne Kalmari äänestivät Rydmanin luottamuksen puolesta.
Näin ollen he äänestivät vastoin keskustan etukäteen ilmoittamaa linjaa, jonka mukaan puolueen kansanedustajien oli määrä äänestää luottamusäänestyksissä kautta linjan tyhjää.
Kaikkosen mukaan kyseessä oli kuitenkin vahinko. Hän kertoi äänestyksen jälkeen STT:lle, että sekä hän että Kalmari äänestivät vahingossa Rydmanin luottamuksen puolesta. Kummankin oli Kaikkosen mukaan tarkoitus äänestää tyhjää.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen kertoi puolueen äänestyslinjasta torstaina ja kutsui sitä "keltaisen kortin" eli varoituksen antamiseksi hallitukselle.
Purran ja hallituksen kohdalla Kaikkonen sekä Kalmari äänestivät keskustan muiden kansanedustajien tavoin tyhjää.
Tiedonannosta sovittiin kesällä
Hallitus hyväksyi tiedonannon yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämisestä viime viikon torstaina. Tiedonannossa on 23 eri toimenpidettä yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi.
Opetusministeri Henriksson on tiedonannon valmistumisen jälkeen sanonut lähtevänsä siitä, että hallituksen linjan pitää olla myös eduskuntaryhmän linja ja että tiedonantoa seuraavissa luottamusäänestyksissä myös RKP tukee hallitusta. Puolueen kansanedustajista kriittisin on ollut Biaudet.
Tiedonannon antamisesta sovittiin hallituspuolueiden puheenjohtajien kesken heinäkuussa sen jälkeen, kun valtiovarainministeri Purra oli pyytänyt anteeksi noin 15 vuoden takaisia kirjoituksiaan eduskunnan nykyisen puhemiehen Jussi Halla-ahon (ps.) Scripta-blogin vieraskirjassa.
Media on julkaissut paitsi Purran myös elinkeinoministeri Rydmanin rasistisia kirjoituksia menneiltä vuosilta. Rydmanin edeltäjä Vilhelm Junnila (ps.) puolestaan erosi elinkeinoministerin tehtävästä nopeasti sen takia, että muun muassa hänen vaalimainoksissaan oli natsiviittauksia.