Vaasan Palloseura pelaa tänään Turussa jalkapallon Suomen cupin ottelun FC Interiä vastaan. Kupittaalla käytävässä kamppailussa panoksena on paikka neljän parhaan joukossa.
Pitempiaikaisia loukkaantumisia poteneiden Aatu Kujanpään ja Jesper Engströmin lisäksi vaasalaisten kokoonpanosta sivussa ovat edelleen muun muassa Timi Lahti ja Juho Lähde. Myöskään tuore hankinta Hampus Holmgren ei vielä ole mukana.
Edelliseen, kaksi viikkoa sitten pelattuun cup-otteluun nähden avauskokoonpanossa on kaksi muutosta, kun Jonas Häkkinen ja Momodou Sarr aloittavat kentällä, Samba Sillah ja Kostas vaihtopenkillä.
Tämän päivän muissa cup-puolivälierissä ovat vastakkain Rovaniemen Palloseura ja Kokkolan Pallo-Veikot sekä Espoon Honka ja Tampereen Ilves. IFK Mariehamnin ja FC Lahden välinen ottelu pelataan huomenna.
VPS:n kokoonpano tänään kello 15 FC Interiä vastaan:
Martin Kompalla (mv), Martti Haukioja, Eero-Matti Auvinen, Jonas Häkkinen, Hindrek Ojamaa, Aatu Laatikainen, Fabrice Gatambiye, Jerry Voutilainen, Momodou Sarr, Steven Morrissey ja Samu Alanko.
Vaihtopelaajat: Karl-Filip Eriksson (mv), Samba Sillah, Augustin Irumwa, Sebastian Strandvall, Kostas.