Haa­pa­sal­mi katuu Fa­ce­book-päi­vi­tys­tään – "Kyllä minä sen ri­kos­il­moi­tuk­sen teen"

Seinäjoen kaupunginvaltuutettu Hannu Haapasalmi (ps.) vahvistaa verkkotoimitukselle, että hän aikoo tehdä viikonloppuna kotonaan sattuneesta tapauksesta rikosilmoituksen.

– Tämä on hyvin tuore asia. Silloin yöllä totesin poliisille tuohtuneena, että mitä se hyödyttää, mutta kyllä minä sen rikosilmoituksen teen netissä. Eikö se kuulu vähän niin kuin asiaan, Haapasalmi vahvistaa.

– Vaikka siitä ei olisi mitään hyötyä, niin on sitten viranomaisten tiedossa, jos jotain sattuu jatkossa, hän lisää.

Haapasalmi haluaa korostaa, ettei ole rasisti. Hän katuu yöllistä Facebook-päivitystään, jossa kertoi seuraajilleen kotiterassinsa tapahtumista. Päivitys on aiheuttanut valtavan kommenttiryöpyn Haapasalmen sivustolle.

– Vaikka meitä perussuomalaisia pidetään rasisteina, niin minulla ei ole mitään ongelmia ulkomaalaisten kanssa. Minulla on nyrkkeilypiireistäkin tosi hyviä ulkomaalaistaustaisia tuttuja, Haapasalmi vakuuttaa.

– Kaduttaa, että pistin Facebookiin sen päivityksen. Yleensä vältän tuommoisia kirjoituksia, Haapasalmi lisää.

JENNI MÄKELÄ

Ilmoita asiavirheestä