Fut­sal­maa­jouk­kueel­la tänään EM-kar­sin­nan rat­kai­su­pe­li

Suomen futsalmaajoukkue kohtaa tänään lauantaina Puolassa pelattavan EM-karsinnan main round -turnauksen päätöspelissään Valko-Venäjän.

Avauspelissään Suomi kärsi 0-4-tappion Italialle. Torstaina Suomi kaatoi Puolan maalein 3-2 ja nappasi tukevan otteen lohkon kakkospaikkaan.

Puola ja Valko-Venäjä ovat kahden pelin jälkeen yhdessä pisteessä. Italia on voittanut molemmat pelaamansa pelit ja on lohkon kärjessä.

Lohkovoittaja etenee suoraan EM-kisojen. Lohkokakkoset ja kaikkien seitsemän lohkon paras lohkokolmonen pelaavat ensi syksynä jatkokarsinnassa neljästä kisapaikasta.

– Nyt pelaamme isoista asioista. Puola-pelissä jaksoimme koko pelin ja se palkittiin hienolla voitolla, Suomen toinen valmentaja Ville Sihvonen sanoi.

Suomen kapteeni Panu Autio oli sivussa torstain Puola-pelistä pelikiellon takia. Autio palaa kokoonpanoon lauantain peliin.

– Se on tietysti hyvä lisä meille. Sivussa on kuitenkin Miika Hosio, jonka korttitili täyttyi torstaina, Sihvonen sanoi.

Suomi ja Valko-Venäjä kohtaavat lauantaina Suomen aikaa kello 17. Veikkaus-TV näyttää pelin suorana lähetyksenä.

Ilmoita asiavirheestä