Florian Wirtz ja Jamal Musiala ovat Saksan maa­jouk­kueen uudet täh­ti­kas­vot

Jamal Musialiin kohdistuu Saksan maajoukkueessa paljon odotuksia. Kuva: Lehtikuva/AFP
Jamal Musialiin kohdistuu Saksan maajoukkueessa paljon odotuksia. Kuva: Lehtikuva/AFP

Julian Nagelsmannin valmentama Saksan miesten jalkapallomaajoukkue aloittaa perjantaina urakkansa EM-kotikisoissa valtavien paineiden alla, sillä maan jalkapalloliitto ja fanit vaativat isäntäjoukkueelta nyt tulosta.

Saksa on kärsinyt viime arvokisoissa nöyryytyksen toisensa perään, kun Venäjän ja Qatarin MM-turnauksissa urakka päättyi jo lohkovaiheessa ja edellisessä EM-turnauksessa Englanti nappasi voiton neljännesvälierässä. Tästäkin huolimatta Saksa lähtee kotikisoihinsa yhtenä ennakkosuosikeista. Nagelsmannin joukkue on vedonlyöntitoimistojen laskujen mukaan kisojen kolmossuosikki Englannin ja Ranskan jälkeen.

Saksa on 28,5 vuoden keski-iällään kisojen kokenein joukkue, mutta kotiturnauksessa saksalaisfanien katseet kohdistuvat erityisesti keskikentän yläoksalla viilettäviin 21-vuotiaisiin Florian Wirtziin ja Jamal Musialaan. Wirtz valittiin Leverkusenin ilmiömäisen mestaruuskauden jälkeen Bundesliigan kauden pelaajaksi, ja Musiala on esittänyt jo pitkään vakuuttavia otteita Bayern Münchenin paidassa.

– Musiala oli oikeastaan jo Qatarin MM-kisoissa Saksan selvästi paras pelaaja, ja Wirtz on ollut tällä kaudella loistava. Kyllä he kaksi ovat tosi isossa roolissa tässä Nagelsmannin joukkueessa, arvioi saksalaisjalkapalloon perehtynyt toimittaja Johanna Nordling.

Kysymysmerkki nimeltään Neuer

Nordling pureutuu tuoreessa kirjassaan Jalkapallon muotoinen Saksa (Bazar) muun muassa maan neljään miesten maailmanmestarijoukkueeseen. Vuoden 2014 mestareista mukana ovat yhä Manuel Neuer, Thomas Müller sekä Toni Kroos, jonka Nagelsmann houkutteli vielä tänä vuonna takaisin maajoukkueeseen. Kroosin, 34, häikäisevä ura päättyy EM-kotiturnaukseen.

Neuer, 38, häärii edelleen Saksan ykkösmaalivahtina Marc-Andre ter Stegenin edellä, mutta Nordling pitää virhealtista maalivahtikonkaria jopa joukkueen heikoimpana lenkkinä.

– Nagelsmann on valinnut hänet selväksi ykkösmaalivahdiksi, vaikka siihen ei ole tavallaan selkeää perustetta. Hän on saanut sen paikan tavallaan vanhoilla ansioillaan.

Saksa tuskin esittää kisojen vakuuttavinta puolustuspeliä, mutta joukkueessa piisaa taitoa hyökkäyspäässä ja pelinrakentelussa.

– Keskiakseli on vahva. Topparit ovat pelanneet vahvan kauden, ja Kroos on keskikentällä hyvin todennäköisesti Saksan pelin napa. Joukkueessa on paljon pallollista taitoa hyökkäyssuuntaan, ja Wirtz ja Musiala ovat oman sukupolvensa ykköspelaajia koko maailmassa, Nordling summaa.

Konkaridebytantteja

Saksan päävalmentajaksi viime syksynä noussut Nagelsmann on valinnut joukkueeseensa myös useita suurelle yleisölle hieman tuntemattomampia nimiä, jotka ovat nousseet maajoukkueeseen vasta varttuneemmalla iällä. Esimerkiksi Leverkusenin keskikenttäpelaaja Robert Andrich, 29, ja Stuttgartin laitapuolustaja Maximilian Mittelstädt, 27, tekevät arvokisadebyyttinsä ja saavat todennäköisesti runsaasti vastuuta.

Stuttgartin puolustaja Waldemar Anton ja hyökkääjä Deniz Undav ovat myös 27-vuotiaina maajoukkueen tulokasosastoa. Vanhoista kasvoista esimerkiksi Dortmundin konkaritoppari Mats Hummels ja Bayern Münchenin Leon Goretzka jäivät joukkueen ulkopuolelle.

– Nagelsmann on panostanut paljon yhteishenkeen ja valinnut joukkueeseen paljon uusia pelaajia, jotka ovat tulleet maajoukkueeseen tämän kauden vahvoilla näytöillä. Nämä pelaajat ovat kiitollisia mahdollisuudesta, eivätkä murjota vaihtopenkillä, vaikka peliaikaa ei tulisikaan, Nordling pohdiskelee.

Ilkay Gündoganin kipparoima Saksa kohtaa kisojen avausottelussa perjantai-iltana Skotlannin. A-lohkon muut vastustajat ovat Unkari ja Sveitsi.

Ilmoita asiavirheestä