Finn-Power Oy:n hallitus esittää emoyhtiö Prima Industrien hallitukselle, että yrityksen uudet toimitilat rakennetaan Seinäjoelle.
Yrityksen tavoitteena on rakentaa noin 20 000 neliön tehdas- ja toimistotilat uuden itäväylän varteen Roveksen teollisuusalueelle.
Finn-Power käynnisti selvitystyön tulevaisuuden kiinteistöratkaisusta noin vuosi sitten keväällä. Vaihtoehtoina tutkittiin nykyisen kiinteistön modernisointia ja laajennusta sekä uuden kiinteistön rakentamista joko Kauhavalle, Lapualle tai Seinäjoelle. Lähikuntiin oltiin yhteydessä ja prosessin edetessä uuden kiinteistön osalta. Kauhava ja Seinäjoki valikoituivat sijaintipaikkoina loppusuoralle.
– Yritykselle tulee harvoin vastaan mahdollisuus rakentaa kokonaan uudet toimitilat. Meille tämän mahdollisuuden avasi positiivisesti kehittynyt liiketoiminta, yleisesti matala korkotaso sekä hyvä yhteistyö lähikaupunkien kanssa, kertoo toimitusjohtaja Juha Mäkitalo yrityksen tiedotteessa.
Kauhava ja Seinäjoki kisasivat loppumetreillä hyvin tasapäisesti uusien toimitilojen sijainnista. Mäkitalon mukaan keskustelut molempien tahojen kanssa etenivät positiivisessa hengessä.
– Yksi tekijä Seinäjoen eduksi oli hyväpohjainen tontti, joka mahdollistaa edullisemmat perustamis- ja rakentamiskustannukset. Myös logistisesti sijainti uuden ohitustien varressa on hyvä.
Prima Industrien hallitus käsittelee asiaa ensi viikolla. Myönteisen päätöksen kohdalla hanke etenee kaupungin päätöksentekoketjuun ja tarjouskyselyyn rakentajille.
Tavoitteena on päästä allekirjoittamaan sopimuspaperit rakentamisesta huhti-toukokuun vaihteessa. Rakennustyöt alkaisivat alkukesällä 2017 ja muutto tapahtuisi kesällä 2018 ensin tuotannon osalta ja loppuvuonna muiden toimintojen osalta.