Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Fa­lu­nis­ta fiasko

Falunin MM-hiihdot ovat suomalaisten osalta menossa yhtä pieleen kuten jo vuonna 1974. Viimeistään silloin murtomaahiihto siirtyi välineurheiluksi.

Suomi ja Juha Mieto vetelivät puujärvisillä, kun taas Ruotsin Thomas Magnusson sujutteli Kneisslin muovisuksilla. Muistissa on, että turpaan tuli melkein minuutin erolla. Hopeaa kuitenkin Mietaan jätille.

Käynnissä olevat MM-hiihdot ovat kohta puolivälissä. Suomalaisurheilijoiden mitalitili ammottaa tyhjyyttään. Onnistujat ja päälle oman tason olevat urheilusuoritukset ovat harvassa. Jokunen pistesija.

2011 Oslosta saatiin neljä mitalia, mutta 2013 Val Di Fiemmen kisoissa oli tuliaisina ainoastaan yksi pronssimitali. Viimeisen kolmenkymmenen vuoden MM-kisoista paras vuosi osui Lahden kotikisoihin 1989. Saldona oli kaikkiaan viisitoista mitalia, joista kuusi oli kultaisia.

Takavuosina mäkihyppy ja yhdistetty olivat suomalaisittain kiinnostavia lajia. Nyt tuolla rintamalla kansainvälisen uutiskynnyksen ylittää ainoastaan makihyppääjä Janne Ahonen.

Lähes eläkeikäinen Ahonen oli normaalimäen lopputuloksissa 15. Nykynäytöillä yhdistetty ja mäkihyppy voisivat pitää muutaman vuoden mittaisen aikalisän kansainvälisiltä areenoilta.

Viestistä mitalit. Suomalaisurheilijoita on kisakoneessa kaikkiaan 31. Realistisesti ajatellen mitalitoiveet lepäävät ainoastaan muutaman maastohiihtäjän varassa.

Tähän asti positiivisin suoritus on Kerttu Niskasen neljäs sija. Mitaleille ei tosin tuossakaan sivakoinnissa ollut asiaa.

Kisapäiviä ja -lajeja on vielä jäljellä. Mitalia odotetaan viimeistään hiihtoviesteistä ja miesten viideltäkympiltä, jossa vuoden miesurheilijoiksi valitut Iivo Niskanen ja Sami Jauhojärvi pyrkivät pelastamaan Suomen hiihtomaineen.

Iivolla tosin hiihtojen välinen aika on mennyt energiajuomatölkin esillä pitämiseen. Jospa ne siivet sieltä ladulle kasvaisivat.

Kootut selitykset. Hiihtäjään työvälineisiin, suksiin osuu syyttävä sormi epäonnistumisen hetkellä.

Tähän mennessä on valitettu normisyiden lisäksi epäonnistunutta voitelua, suksen kuviointia sekä huonosti valittua suksiparia. Hiihto on kehittynyt vuosien saatossa kontaktilajiksi, ja katkenneita sauvoja on turha syytellä.

Kaksi, kolme mitalia on vielä ihan realistinen tavoite. Siitä ainakin täällä kotikatsomossa lähdetään. Nyt vain tarvitaan se kuuluisa ladunaukaisija.