Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin hallitus päättää maanantaina, esittääkö se valtuustolle lähtöä mukaan kolmen sairaanhoitopiirin yhteiseen kehitysyhtiöön. Kuva: Tomi Kosonen
Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin hallitus päättää maanantaina, esitetäänkö valtuustolle lähtemistä Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirien yhteiseen alustayhtiöön.
Yhteistyön tiivistämisen tärkeimpänä tavoitteena on Tampereen erva-alueen erikoissairaanhoidon yhteinen palvelutuotanto Tähtisairaala-nimen alla.
Sairaanhoitopiirin johtajan esityksen mukaan E-P:n sairaanhoitopiiri merkitsisi Tays Alustayhtiö Oy:n osakkeet kuitenkin painottaen, että tuotannollisesta yhteistyöstä niin erikoisalojen kuin tukipalvelujenkin osalta päätetään erikseen.