Ete­lä-Poh­jan­maal­la todettu en­sim­mäi­sen kerran ko­ro­na­vi­ruk­sen brit­ti­muun­nos­ta – Uusissa tar­tun­nois­sa so­siaa­li- ja ter­veys­alan työn­te­ki­jöi­tä

Brittimuunnokseksi osoittautunut positiivinen koronatesti oli otettu 14. tammikuuta. ARKISTOKUVA: PAULA KASKIMAA
Brittimuunnokseksi osoittautunut positiivinen koronatesti oli otettu 14. tammikuuta. ARKISTOKUVA: PAULA KASKIMAA

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella on todettu ensimmäisen kerran koronaviruksen niin sanottua brittimuunnosta, joka tarttuu tavallista virusta helpommin.

Kyseinen positiiviseksi osoittautunut koronatesti oli otettu 14. tammikuuta, mutta THL totesi sen muunnosvirukseksi torstaina. Sairaanhoitopiiri lähettää viikoittain viisi satunnaista, positiivista näytettä THL:n tarkempaan sekvensointiin.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä