Es­pres­so House avaa kah­vi­lan Eps­to­ril­le hel­mi­kuus­sa – Sei­nä­joen ydin­kes­kus­ta alkaa muu­ten­kin vil­kas­tua etä­työ­suo­si­tus­ten pois­tut­tua

Kuva Ideaparkin Espresso Housen sisustuksesta.
Kuva Ideaparkin Espresso Housen sisustuksesta.

Pohjoismaiden suurin kahvilaketju Espresso House avaa uuden kahvilan kauppakeskus Epstorille helmikuussa 2022.

Uusi kahvila tulee sijaitsemaan 1. kerroksessa ja käyttöön tulee myös ulkoterassi Kalevankadun puolelle. Tilan rakentaminen alkaa marraskuun alussa. Aiemmin Espresso House on avannut kahvilan Seinäjoelle Ideaparkiin.

– Olemme todella tyytyväisiä, kun löysimme Epstorilta Espresso Houselle heidän tarpeitaan vastaavan tilan ja vielä terassi mahdollisuudella, Fincapin kiinteistöjohtaja Vesa Mäkelä sanoo.

Mäkelä kertoo, että myös Torikeskuksessa on käynnissä sisätilojen ilmeen muutos. Samassa yhteydessä Torikeskukseen remontoidaan 0-kerroksen tiloja, joihin muuttaa jo talossa oleva Wenla Cafe’& Bistro sekä SJK Store.

– Seinäjoen ydinkeskustassa tapahtuu loppuvuoden ja ensivuoden alussa muutenkin paljon. Marraskuussa aukeaa esimerkiksi Alkon uusi myymälä Megakeskuksella ja BioRexin elokuvateatteri vielä tämän vuoden puolella, Mäkelä kertoo.

Citypihan kiinteistössä alkaa myös vanhan Omena hotellin tilojen remontointi uusille ja jo talossa oleville toimijoille. Myös keskusta-alueen toimistotilojen kysyntä on selvästi vilkastunut etätyösuositusten poistuttua, Mäkelä tietää.

Ilmoita asiavirheestä