Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) perustelee STT:lle Suomen historiallisen suuria kehitysapuleikkauksia valtion tiukalla taloustilanteella. Vastuuministeri huomauttaa muidenkin maiden tehneen leikkauksia.
Useat suuret lahjoittajamaat, kuten Saksa, Britannia ja Ranska ovat seuranneet Yhdysvaltain esimerkkiä ja ilmoittaneet aikeistaan leikata ulkomaista apuaan. Suomen verrokkimaista esimerkiksi Ruotsi on viime vuosina leikannut kehitysapuaan.
Tavion mukaan kehitysyhteistyön ongelmana on, että sen hyötyä Suomen kansalliselle intressille ei ole kovin helppoa mitata. Ministeristä rahan lähettäminen ulkomaille olisi perustellumpaa tilanteessa, jossa Suomen valtion budjetti olisi ylijäämäinen.
Tavio johtaa Suomen delegaatiota YK:n kehitysrahoitukseen keskittyvässä suurkokouksessa, joka on meneillään Espanjan Sevillassa. Torstaihin asti jatkuva kokous pyrkii vahvistamaan rahoitusta, jolla toteutetaan YK:n kestävän kehityksen tavoitteita.
Espanjassa kokoustetaan vaikeissa olosuhteissa, sillä talousjärjestö OECD:n arvion mukaan rikkaiden maiden myöntämä kehitysavun määrä on laskenut ensimmäistä kertaa kuuteen vuoteen. OECD:n arvion mukaan myös äärimmäinen köyhyys on jälleen kasvussa vuosikymmenten edistyksen jälkeen.
Monet velkaantuneet kehittyvät maat ovat jo pitkään vaatineet kansainvälisen rahoitusarkkitehtuurin uudistamista.
Kauppa ja kehitys käsi kädessä
Parhaimmillaan kehitysyhteistyö saadaan Tavion mukaan yhdistettyä Suomen omiin kaupallisiin intresseihin.
– Vanha kehitysyhteistyöparadigma alkaa olla mennyttä. Nyt on vain ajan kysymys, milloin kehitysyhteistyökenttä saadaan uuteen malliin, jossa kauppa ja kehitys kulkevat käsi kädessä, Tavio sanoo.
Tavion mukaan Sevillan kokouksessa on ollut vahvasti esillä Suomenkin edistämiä teemoja. Esimerkkeinä hän mainitsee juuri kehitysyhteistyön ja kaupan suuremman yhdistämisen sekä kehittyvien maiden oman vastuun korostamisen.
Tavion mukaan Suomi nostaa kokouksessa esiin myös naisten ja tyttöjen tasa-arvoa, koulutusta ja digitalisaatiota.
Yhdysvaltain leikkauksista iso aukko
Maailman suurin kehitysavun myöntäjä Yhdysvallat ilmoitti etukäteen vetäytyvänsä kokouksesta. Yhdysvallat kieltäytyi tukemasta julistusluonnosta, jossa tuettiin kestävän kehityksen tavoitteita.
Tavion mukaan Yhdysvaltain leikattua kehitysapuaan on kansainväliseen rahoitusarkkitehtuurin tärkeää saada mukaan enemmän yritysten ja yksityisten tahojen investointeja.
– Se lisää syytä uudistaa tätä järjestelmää, kun Yhdysvallat empii nyt sitä, miten kehitysyhteistyötä aikoo jatkaa ja isona maana tekee kehitysyhteistyöleikkauksia, sanoo Tavio.
Lancet-tiedelehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan Trumpin hallinnon ulkomaan apuun tekemien leikkausten seurauksena voi kuolla toistakymmentä miljoonaa ihmistä. Yhdysvaltain kehitysyhteistyövirasto USAID oli vastannut yli 40 prosentista maailmanlaajuisesta humanitaarisesta rahoituksesta, ennen kuin Trump palasi Valkoiseen taloon tammikuussa.
"Vaikuttavuutemme on vielä varsin hyvä"
Tavio sanoo, että leikkauksista huolimatta Suomen kehitysyhteistyön vaikuttavuutta on taattu priorisoimalla tiettyjä järjestöjä ja keskittymällä selkeisiin painopistealueisiin.
– Vaikka Suomen leikkaus on meille kansallisesti historian suurin, nähdäkseni vaikuttavuutemme kehitysyhteistyökentässä on vielä varsin hyvä.
Wille Rydman (ps.) esitti maanantaina A-studiossa, että Suomen kehitysrahoituksesta voisi hänen mukaansa nipistää vielä satoja miljoonia vuodessa. Tavio kertoo STT:lle, että hänenkin mielestään kehitysrahoituksesta löytyy vielä leikkausvaraa. Hän sanoo kuitenkin keskittyvänsä siihen, että Suomen kehitysyhteistyötä laadullisesti parannettaisiin.
Ministeriön mukaan kehitysyhteistyön laatua parannetaan siten, että yksipuolisen avun sijaan tuetaan suomalaisten yritysten pääsyä kasvaville ja kehittyville markkinoille sekä esimerkiksi YK-järjestöjen hankintoihin. Tärkeää on myös edistää investointeja kehittyviin maihin.
Näin kehittyville maille annetaan ministeriön mukaan välineitä aitoon talouskasvuun.
Järjestöt: Sitovuus uupuu
Suomalaisten kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kritisoi Sevillan kokouksen julistusluonnosta sitovuuden puutteesta. Fingo on mukana konferenssissa osana Suomen delegaatiota.
Fingon mukaan toimet ja tavoitteet ovat oikeansuuntaisia, mutta perustuvat liialti toiveisiin, suosituksiin ja luonnehdintoihin. Tavio sanoo olevansa asiasta samaa mieltä järjestöjen kanssa.
– Tämä on kompromissiratkaisu, jossa ei ole ehkä niin pitkälle menevää konkretiaa kuin monet maat haluaisivat, Tavio luonnehtii.
Tavion mukaan Suomi edistää kuitenkin omalta osaltaan pidemmälle muun muassa kaupan ja kehityksen yhdistämistä.
Fingon mukaan Sevillassa tulisi voida päättää monenkeskisestä ja sitovasta kestävän kehityksen rahoitusjärjestelmästä. Erityisesti huomiota tulisi Fingon mukaan kiinnittää järjestelmän demokraattisuuteen, globaaliin vero-oikeudenmukaisuuteen ja velkakestävyyteen.