Punainen Risti esittelee ensiapukoulutusta ja ensiaputuotteita Seinäjoen rautatieasemalla maanantaina 9.3. kello 9–15.
Tempaus järjestetään ensiapukoulutuksen juhlavuoden kunniaksi. Ensimmäinen Punaisen Ristin ensiapukurssi järjestettiin Helsingin rautatieasemalla 9.3.1885. Kurssille osallistui 20 rautatieläistä.
Ajatus siitä, että ensiaputaitoja alettiin opettaa muillekin kuin terveydenhuollon ammattilaisille, oli uusi ja esimerkillinen. Kurssi alkoi kello 7 aamulla ja maksoi kolme markkaa oppilaalta. Oppilaiden tuli mieluiten olla ”ainakin luku- ja kirjoitustaitoisia”.
Punainen Risti avaa 9.3. uusitun myymälänsä Seinäjoella, Laturitie 2. Myymälässä on kahvitarjoilu klo 10–18. Halukkaat voivat osallistua ensiapulaukun arvontaan.