VIIKON VIERAS: Erja Rantasen arki pyörii työn ja toiminnan ympärillä. Päiviin mahtuu erilaisia aktiviteetteja, jotka vaativat paljon energiaa, mutta antavat elämään mielenkiintoisia näkökulmia.
– Tein elämänmuutoksen muutama vuosi sitten. Saan energiaa liikunnasta ja terveellisestä ruuasta. Kun keho voi hyvin, voi itsekin hyvin.
Liikunnan iloa. Kesät talvet pyöräilevä Rantanen kannustaa ihmisiä liikkumaan ikään katsomatta. Hyvä kunto auttaa jaksamaan paremmin.
– Jokainen voi liikkua oman kunnon ja mielenkiinnon mukaan. Kesällä on mukava ulkoilla raikkaassa säässä ja käydä esimerkiksi kaverin kanssa reippaalla kävelylenkillä.
– Puoli tuntia lenkkiä päivässä pitää lääkärin loitolla. Liikunta kohottaa kuntoa ja antaa hyvät yöunet, ja se vaikuttaa positiivisesti myös ihmisen mielenvireyteen.
Rantanen on ohjannut Vaasan Vasamattarissa lastenjumppia vuodesta 2006. Viimeisen toukokuisen tunnin jälkeen on aika siirtyä eteenpäin.
– Tänä vuonna olen ohjannut innokkaita 4–6-vuotiaita kirppujumppareita. Nyt on hyvä antaa seurassa nuoremmille ohjaajille tilaa ja siirtyä ohjaamaan aikuisten tunteja liikuntakeskuksissa.
– Menneisiin vuosiin on mahtunut monia iloisia ja ihania jumppareita. Lapset ovat kaikki erilaisia, ja on tärkeää, että jokaiselle löytyy liikunnasta ilo.
Työtä ihmisten lähellä. Päätyökseen Rantanen toimii Vaasan kaupungilla lähihoitajana.
– Olen luonteeltani sosiaalinen ja auttavainen, ja tässä työssä saan olla ihmisten kanssa. Tuntuu, että olen löytänyt kutsumusammattini.
– Teen tällä hetkellä kaksivuorotyötä työkavereiden kanssa, enkä voisi kuvitellakaan työskenteleväni yksin konttorissa. Työyhteisö on kuin perhe.
Jouluna 2007 valmistunut lähihoitaja on vanhusten viriketoiminnan puolestapuhuja.
– Ulkoilu, istumatuokiot ja hernepussien heittely ovat hyödyllistä toimintaa. Myös halikoirista minulla on positiivisia kokemuksia. Koirat tuovat vanhuksille paljon hyvää mieltä ja hellyyttä, kun niitä voi pitää sylissä ja silittää.
Nuorten toimintaa. Lähihoitajan työhön ja vapaa-aikaan tuovat sisältöä myös Suomen lähi- ja perushoitajaliitto ja sen alaiset SuPer-Nuoret.
– Olen aktiivisesti mukana alle 35-vuotiaiden toiminnassa. Tapahtumiin on helppo lähteä mukaan, ja olen saanut sitä kautta paljon uusia ystäviä ympäri Suomen.
– Toimin Pohjanmaan sunu-vastaavana, ja järjestämme muutaman kerran vuodessa erilaista ohjelmaa yhdessäolon ja hauskanpidon merkeissä. Olemme olleet esimerkiksi seinäkiipeilemässä ja joogaamassa.
Rantanen pitää tärkeänä sitä, että nuoret saavat monipuolista tukea.
– Valtakunnallisissa tapahtumissa on usein erilaisia luentoja, joista saa ajankohtaista tietoa esimerkiksi ravinnon tärkeydestä. Koulutukset tarjoavat jokaiselle jotakin.
Kuorosta hyvinvointia. Lennokkaaseen elämänmenoon mahtuu myös omia harrastuksia. Rantanen on laulanut kymmenisen vuotta Vaasan Naiskuorossa.
– Kuoromme on perinteinen suomalainen naiskuoro. Esitämme muun muassa vanhoja tunnettuja kappaleita, kuten Pojat ja Romanssi.
– Kuorossa laulaminen antaa hienon tunteen. Yhdestä ihmisestä lähtee pieni ääni, mutta samaan aikaan yhdessä saadaan aikaan jotain valtavaa.
Kesältä eläinrakas maailmanmatkaaja odottaa ennen kaikkea aurinkoa.
– Kaiken vilskeen keskellä on välillä ihanaa, kun saa vain olla. Kotona on rauhallista, kun laittaa kännykänkin pois päältä. Nautin pitkistä unista ja auringonotosta Naistenrannalla.
Raija Koivisto