Vaasan Ritzissä kuullaan legendaarisia hittejä Elton Johnin tribuuttikonsertissa.
Konsertin järjestäjä, pianisti ja laulaja Jarkko Lahti kertoo haaveilleensa Elton John -konsertista pitkään.
– Kun on pianon ääressä kasvanut, jossain kohtaa pianomies nimeltä Elton John tulee vastaan. Siitä lähtien, kun olen esiintynyt, olen miettinyt, että olisipa kiva soittaa hänen musiikkiaan koko konsertin verran.
Bändissä esiintyy Jarkko Lahden (paino, laulu) lisäksi Jari Tuomainen (kitara) ja Imre Szabó (basso, taustalaulu) sekä veli Jere Lahti (rummut, taustalaulu).
Naiskuoro mukana
Konsertissa on mukana myös 20-henkinen naiskuoro, Animae Partus, jonka jäsenistö on Vaasasta ja Vaasan seudulta. Kuoro on Jarkko Lahden kasaama.
– Olen työskennellyt parikymmentä vuotta kuorojen kanssa. Pari vuotta sitten kokosin 10 hengen kuoron. Seuraavana vuonna tuumin, että tuplaan määrän. Sen jälkeen toiminta päätettiin vakiinnuttaa. Konsertissa yksi kappale on sovitettu täysin kuoroversioksi.
Konsertissa kuullaan Elton Johnin hittejä 1970- ja 80-luvulta, mutta myös 1990-luvun Leijonakuningas-biisejä.
– Harvemmin Elton Johnin musaa soitetaan tribuuttimaisesti. Useimmiten esitetään Abbaa ja Beatlesia. Siinäkin mielessä on mukava soittaa tällainen keikka, Jere Lahti sanoo.
Pianon soitti alkoi mummin sylistä
Musiikkiveljekset innostuivat musiikista hyvin eri aikaan.
– 4-vuotiaana aloittelin pianon soittamista. Mummi piti minua sylissään, kun soitti pianoa, ja aloin apinoida. Kävin Kuula-opiston, ja kenttätyössä on oppinut loput, Jarkko Lahti kertoo.
Nykyään hän on muun muassa ympäri Suomea kiertävän iskelmätähden Anne Mattilan keikkabändin kosketinsoittajana.
Jere Lahdestä ei sen sijaan pitänyt tulla rumpalia ollenkaan.
– En tykännyt yhtään musiikista, pelasin vain jääkiekkoa ja jalkapalloa. Yläkoulussa pakollisessa soittokokeessa piti soittaa rummuilla, ja se olikin aika hauskaa.
Jere Lahti tunnetaan Vaasassa erityisesti jazzpiireissä. Hän soittaa useissa kokoonpanoissa sekä jazzia että muunlaistakin musiikkia.
Veljekset eivät ole muusikkoperheestä, mutta suvussa on monia muusikkoja.
– Äidinäiti on pianisti, isänisä lauloi kuorossa, ja serkkumme soittavat ammatikseen. Monella se on tavalla tai toisella läsnä elämässä, Jere Lahti kertoo.
Veli on mieluisin bändikaveri
Lahden veljeksille musiikista tuli ammatti. Parikymmentä vuotta sitten he soittivat paljon yhdessä, mutta nykyään harvemmin.
Jarkko Lahti kertoo, että hänelle oli alusta saakka selvää, että Jere-veli tulee soittamaan viikonlopun konserttiin.
– Tykkään kaikista rumpaleista, joiden kanssa olen soittanut, mutta Jeren kanssa tykkään soittaa eniten. Musiikillisesti pelaamme hyvin yhteen ja saatamme sanomattakin ennakoida samoja asioita.
Madmen Across the Water: A Tribute to the Music of Elton John -konsertti Ritzissä lauantaina 18.10.25 kello 19.