Elo­ka­pi­nan kulkue ei ai­heut­ta­nut mer­kit­tä­vää lii­ken­ne­hait­taa Hel­sin­gis­sä

Elokapinan mielenosoitusta seurattiin lauantaina terassilta Helsingissä. LEHTIKUVA / Heikki Saukkomaa
Elokapinan mielenosoitusta seurattiin lauantaina terassilta Helsingissä. LEHTIKUVA / Heikki Saukkomaa

Ympäristöliike Elokapinan kulkue ei aiheuttanut merkittävää liikennehaittaa Helsingin keskustassa lauantaina, kerrottiin Helsingin poliisin viestinnästä STT:lle. Mielenosoituksen kulkue eteni iltapäivän lopuksi keskustan Kansalaistorilta Mariankadulle lähelle useita ministeriöitä.

Kulkueessa ei poliisin mukaan ilmennyt järjestyshäiriöitä, ja sen liikenteelle aiheuttamat viiveet jäivät hetkellisiksi. Poliisi arvioi, että paikalla oli noin 150 ihmistä.

Etukäteen poliisi varoitti, että mielenosoitus saattaa aiheuttaa huomattavaa liikennehaittaa Helsingin keskustassa iltapäivällä viiden jälkeen.

Ennen kulkuetta Elokapina vietti niin kutsuttua katujuhlaa iltapäivällä Kansalaistorilla. Ohjelman Mariankadulla oli määrä päättyä noin iltayhdeksältä.

Ilmoita asiavirheestä