Elisa-stadionin hallinnoinnista ei pystytty päättämään maanantaisessa kaupunginhallituksen kokouksessa. Kaupunginjohtaja Tomas Häyry veti asian pois esityslistalta kokouksessa käydyn keskustelun jälkeen.
– Esitykseen tehdään tarkennuksia, ja se tulee esille uudestaan parin viikon päästä, sanoo kaupunginhallituksen puheenjohtaja Seppo Rapo (kok.)
Kaupunginjohtaja esitys oli, että Elisa-stadionin toiminta annetaan Vaasan Seudun Areenat kuntayhtymän hoidettavaksi.
Tarjolla on myös kolme muuta mallia. Yhden mukaan kaupungin liikuntapalvelut hoitaa stadionia, toisen mukaan toiminta annetaan ulkopuolisen yhtiön hoidettavaksi ja ja kolmannen mukaan stadionia varten perustetaan kaupungin omistama yhtiö.