Minun oli pakko tarttua ”kynään” luettuani Elisan Jari Kinnusen propagandhistisen ”mielipidekirjoituksen” lukijalta-palstallanne.
Ymmärrän toki, että Jari on saanut Elisalta toimihenkilön tuntipalkkaa mielipidekirjoituksen tekemiseen kuluneelta ajalta ja että tältä osin kyseessä ei ole Jarin oma mielipide, vaan Elisan mainoskirjoitus.
Kaikilla Elisan ostamilla alueilla, joilla on aikaisemmin toiminut aktiivisesti kuituverkkoa rakentanut, ostettu paikallinen puhelinoperaattori, on kuituverkon rakentaminen ajettu nopeasti alas ja alettu vain rahastamaan jo olemassa olevalla verkolla tarjoten muille ainoastaan ”kokoajan kehittyviä langattomia tiedonsiirtotekniikoita”.
Jarin lupaaman yhteisöverojen kasvun ja muun sanahelinän taustalta voi havaita Elisan epätoivoisen perusteluntarpeen oman omistuksensa hyödyllisyydestä. Kuten viimeaikaisesta Kemijärvi-uutisoinnista voimme havaita, Elisa voi milloin tahansa siirtää toiminnot muualle ja yhteisöverotulot kyseiseltä yritykseltä aluelle putoavat heti nollaan.
Anvia on pitänyt Pohjanmaan yhteyksistä huolta sadan vuoden ajan, joten älkää ihmeessä nytkään myykö päätäntävaltaa tälle kylmälle rahantekokoneelle.
Elisa on pörssiyritys, jonka perimmäinen motiivi on tuottaa mahdollisimman suurta voittoa osakkeenomistajilleen. Ette kai tosissaan luule, että tähän skenaarioon sopisi millään tavalla Pohjanmaan alueellinen, taloudellinen hyvinvointi tai toimivat yhteydet?
Jani Karvinen