Elä­ke­läis­hoi­ta­jat omais­hoi­ta­jien tueksi

Eläkkeellä olevia sairaanhoitajia halutaan omaishoitajien tueksi ja opastajiksi pilottiohjelman avulla.

Mentoroinnin pilottiohjelman on käynnistäynyt Sairaanhoitajaliitto yhdessä Omaishoitajat ja läheiset -liiton kanssa.

Pilotti toteutetaan Varsinais-Suomen alueella.

Sairaanhoitajaliiton mukaan heillä on jäseninä runsaasti aktiivisia, hyvin koulutettuja ja kokeneita eläkkeelle jääneitä sairaanhoitajia, joilla on kokemusta vaativien potilaiden hoidosta ja omaisten kanssa toimimisesta.

Mentorien tarkoituksena ei ole hoitaa, vaan tukea omaishoitajaa.

- Meille oli yllätys, miten paljon mentorointiohjelma kiinnosti, ja miten helppoa oli saada seniorisairaanhoitajia mukaan. Monet tiesivät miten vaikea tilanne omaishoitajilla on, ja he halusivat tulla jakamaan pitkän uran tuomaa kokemusta ja osaamista, järjestöjohtaja Aura Matikainen Sairaanhoitajaliitosta kehuu.

Mentorointi alkaa omaishoitajien ja mentorien yhteistapaamisella torstaina 19. maaliskuuta. Sen jälkeen mentori-omaishoitajaparit tapaavat kerran kuukaudessa marraskuuhun saakka.

Kokemusten perusteella toimintaa kehitetään ja laajennetaan uusille paikkakunnille.

Ilmoita asiavirheestä