Ekumeenisen vastuuviikon päätteeksi Kauhajoella on sunnuntai-illalla yhteiskristillinen tapahtuma, jonka yksi osa lyhtykulkue.
Kulkue lähtee Sööpärin torilta kello 18 ja taivaltaa noin kilometrin matkan Kauhajoen kirkon pihalle. Pihalla kuunnellaan kelloja ja lasketaan Muualle haudattujen muistomerkille kynttilät Aleppon ja Mosulin asukkaiden sekä muiden sodan uhrien ja sotaa pakenevien puolesta.
Ohjelmaan sisältyy lyhyet puheet Vaasan ortodoksisen seurakunnan kirkkoherra Ville Kiiveriltä ja kirkkoherra Jouko Ala-Prinkkilältä sekä rukousta ja musiikkia.
Tapahtuman järjestävät Kauhajoen evankelis-luterilainen seurakunta sekä Vaasan ortodoksinen seurakunta, mutta tapahtumaan haastetaan myös muiden Kauhajoella toimivien seurakuntien jäseniä ja seurakuntiin kuulumattomiakin. JORMA HAVULA