Pääkaupunkiseudun ensimmäinen Duudsonit Activity Park avataan kauppakeskus Isoon Omenaan syksyllä 2017.
Duudsonit Activity Park Espoo Iso Omena koostuu noin 4 000 neliön sisäaktiviteetti- ja ravintola-alueesta sekä 2 500 neliön aurinkoterassista ja ulkoaktiviteettialueesta. Lisäksi samaan yhteyteen avautuu Jump -lapsiparkki. Aktiviteettipuistosta löytyy laaja freestylealue trampoliini- ja skeittialueineen, Ninjatrack-rata, bagjump- ja foampit-hyppypaikkoja, iso kiipeilymaailma, lajitestausta sekä pelimaailma.
– Sisätilojen lisäksi tulemme kehittämään vaiheittain laajalle piha-alueelle myös ulkoaktiviteetteja. Puisto sijoittuu entisen kirjaston ja kauppakeskuksessa paikkaa vaihtavan nykyisen elokuvateatterin kohdalle. Vuosittainen kävijätavoite on 150 000 asiakasta, toteaa yhtiön toimitusjohtaja Jani Karvonen.
Puiston yhteyteen avataan lisäksi kahdesta muusta Duudsonit-puistosta tuttu lähiruokaravintola Pirttihirmu, joka palvelee sekä puiston että kauppakeskuksen asiakkaita ilman erillistä pääsymaksua. 150-paikkaisen ravintolan tiloja täydentää 250-paikkainen Ison Omenan ainut laaja aurinkoterassi.
– Duudsonit Activity Park sopii täydellisesti osaksi kauppakeskus Isoa Omenaa. Meillä on vahvat kävijävirrat ja paljon muita liikkeitä, ravintoloita ja palveluita, joiden tarjontaa Duudsonit Activity Park täydentää loistavasti. Kyseessä on erittäin vetovoimainen konsepti. Seikkailuelämys on pian saavutettavissa helposti ja vaivattomasti, sillä Iso Omena sijaitsee keskeisellä paikalla, vahvassa liikenteen ja joukkoliikenteen solmukohdassa, Cityconin kaupallinen johtaja Sanna Yliniemi sanoo.
Suomen kaksi muuta teemapuistoa sijaitsevat Seinäjoella ja Tornio-Haaparannassa.