Maailman paras seiväshyppääjä Armand Duplantis otti odotetun voiton Zürichin Timanttiliigan illassa kisatussa seiväskoitoksessa. Voittotulos jäi sateisissa olosuhteissa ruotsalaiselta seiväsihmeeltä kuitenkin vaatimattomaan 582:een.
Duplantis ja yhdysvaltalainen Sam Kendricks selvittivät kumpikin 582. Duplantis otti voiton, sillä Kendricksillä oli aiemmista korkeuksista yksi pudotus ja Duplantisilla ei ollut pudotuksia. Korkeus 602 oli kummallekin liikaa, ja Duplantis jätti kolmannen yrityksensä hyppäämättä voiton varmistuttua.
Duplantis nappasi Zürichistä "tuplavoiton", sillä hän kukisti keskiviikkona 100 metrin juoksun näytöskisassa norjalaisen 400 metrin ME-aiturin Karsten Warholmin. Duplantisin voittoaika oli 10,37, Warholm kellotti 10,47.
Warholmilta jäi torstainen aitakisa juoksematta, sillä hänen mukaansa keskiviikon sprintin jälkeen tuli "takareiteen tuntemuksia".
Ingebrigtsen taipui toiseksi
Norjalaistähti Jakob Ingebrigtseniltä odotettiin huippuaikaa torstai-illan 1 500 metrillä, mutta saldoksi jäi lopulta vain kakkossija. Voittoon juoksi Yhdysvaltain Yared Nuguse ajalla 3.29,21, Ingebrigtsenin kellotettua 3.29,52.
Pariisin olympiavoittaja, Yhdysvaltain Cole Hocker oli kisan kolmas ajallaan 3.30,46. Brittisuuruus Josh Kerr oli viides (3.31,46).