Draaman kei­noil­la men­nei­syys tutuksi

Etelä-Pohjanmaan maakuntamuseon Kivinavetassa on tällä viikolla tarjolla elävöitetty museokierros lapsille.

Kierroksen takana ovat teatteri-ilmaisun ohjaajat (AMK) Jenna Seppelvirta ja Krista Purontaka.

– Yleensä semmoinen on lapselle mielenkiintoista, missä hän pääsee itse kokemaan ja tekemään, Seppelvirta sanoo.

Seppelvirralla ja Purontaalla on kokemusta asiasta, sillä he ovat järjestäneet Östermyra-päivän historiaseikkailua lapsille vuodesta 2010. Tämän viikon kierroksella nähdään erilaisia hahmoja Suomen historian eri vaiheista.

– Toiminnallisuuden kautta lapsi oppii. Roolihahmot jäävät helposti mieleen, joten niiden kautta on hyvä kertoa historiasta.

Kierrokset ovat lähteneet Seppelvirran ja Purontaan omasta ideasta. Krista Purontaka toteaa, että museokierrokset ovat tekijöilleen antoisa tapa työllistää itse itsensä.

– Paljon on kiinni omasta aktiivisuudesta. Mutta on ihanaa, että saa tehdä sellaista, mikä on itselle mieleistä ja mikä tuntuu itsestä tärkeältä.

Ilmaiselle vajaan tunnin mittaiselle museokierrokselle pääsee mukaan vielä lauantaihin asti. Tekijöillä on suunnitelmissa uusintakierros lokakuulle, jolloin myös päiväkoti- ja koululaisryhmät pääsevät osallistumaan.

Lisää draamallisesta museokierroksesta torstain Ilkassa.

ANNI LINDGREN

Ilmoita asiavirheestä