Lukijalta
Mielipidekirjoitus

De­mo­kra­tian loppu

Olen pienestä pitäen ymmärtänyt demokratian sellaisena asiana, jossa kukin ihminen saa äänestää itselleen mieluisaa ehdokasta ja puoluetta.

Oleellinen osa demokratiassa on vapaa mielipide, oikeus ja myös sen ilmaiseminen, sekä uskonnon vapaus. Viime vuosina eri mediat korostavat myös tätä asiaa, mutta käytännössä he kuitenkin tyrmäävät sen.

Esimerkiksi Suomessa, kun perussuomalaiset alkoivat nousemaan, sitä syrjittiin voimakkaasti. Nyt esimerkiksi Saksan vaaleissa, kun kansa on sanonut mielipiteensä, äärioikeisto ja vasemmisto ovat valtaamassa saksalaisten omasta tahdosta asemiaan.

Näyttää myös, että Ranskassa tapahtuu sama ilmiö. Nämä ”demokraatit” valittavat, kun kansa äänestää "väärin".

Itseäni mietitytti paljon, kun pääministerimme Petteri Orpo (kok.) sanoi, että meidän pitää olla asiasta samaa mieltä.

On asioita, joista itse en voi mitenkään olla samaa mieltä kuin pääministeri ja haluan säilyttää sen oikeuden.

Olen esimerkiksi hyvin pettynyt siihen, että liityimme Natoon, joka luo voimakkaita vastakkainasetteluita maailmassa. Meilläkin maatamme aseistetaan sotaa varten.

Toivoisin, että poliitikoilta löytyisi rohkeutta ruveta puhumaan rauhan asioista ja hieromaan sopua vihollisten kanssa, eikä sapeleita kolistellen.

Maailman historiassa on ollut paljon hyviä kuninkaita, keisareita, tsaareja, ynnä muita diktaattoreita, jotka ovat hallinneet oikeamielisesti kansojansa. Kuri on saattanut olla kovaa, mutta se ei ole päästänyt valloilleen erilaisia mielipiteitä aseiden muodossa.

Tietenkin on ollut myös huonoja, mutta myös demokraattisesti valittuja huonoja valtionjohtajia. Vain ihmisen pahuus ajaa sotaan, tappamaan toisiamme.

Eino Honkaniemi