Vaasassa toimiva Danfoss Drives ja muut Danfossin liiketoiminta-alueet toimittavat satoja taajuusmuuttajia ja muita tuotteita teknologiayhtiö Wärtsilän tutkimus-, tuotekehitys- ja tuotantokeskus Smart Technology Hubiin.
Danfoss tiedotti tilauksesta tostaina. STH:ksi kutsuttu keskus valmistuu Vaasan Vaskiluotoon ensi vuoden aikana.
Danfossin Vaasan-tehtaan uudenlaisia taajuusmuuttajia toimitetaan yhteensä 192 kappaletta. Niiden käsittelemä teho on yhteensä 32 megawattia. Lisäksi toimitukseen kuuluu erilaisiin taloautomaatiosovelluksiin tarkoitettuja VACON-taajuusmuuttajia sekä muita taloautomaatiolaitteita.
- Danfoss on Wärtsilän teknologiapartnerina suunnittelemassa ja toimittamassa järjestelmiä uudelle testausalueelle, kerrotaan tiedotteessa.
Wärtsilän STH-keskukseen liittyvät kokonaisinvestoinnit ovat yli 230 miljoonaa euroa.