Chicago Blackhawks on jääkiekon NHL:n tämän kauden surkein joukkue. Perinteinen menestysseura kyntää sarjan pohjalla ja kärsi tiistain vastaisena yönä Suomen aikaa kolmannen peräkkäisen tappion, kun Calgary Flames oli vahvempi maalein 5–2.
Joitain ilonaiheita ankeaan kauteen on mahtunut, kirkkaimpana superlupaus Connor Bedard, joka pelaa jälleen mukavan tehokasta kautta ja keikkuu joukkueensa pistepörssin kärjessä kannoillaan onnistujiin lukeutuva suomalaispaluumuuttaja Teuvo Teräväinen.
Bedard viimeisteli Calgaryn verkkoon 2–4-kavennuksen ylivoimalla ja kasvatti kauden pistesaldonsa lukemiin 12+27=39. Teräväinen nappasi syöttöpisteen Bedardin täysosumaan ja on koonnut lukemat 10+21=31.
Bedard on sarjan pistepörssissä vasta 40:ntenä, mutta teini-ikäiselle pelaajalle pistetahti on erinomainen. Toista kauttaan NHL:ssä pelaava 19-vuotias hyökkääjä merkkautti Calgaryä vastaan NHL-uransa 100. tehopisteen, kun hänen saldonsa on nyt 112 ottelun jälkeen 34+66=100.
Bedard kiirehti sataan tehopisteeseen harvinaisen nopeasti, kun lukuun otetaan teini-ikäiset pelaajat. NHL:n verkkosivujen mukaan tahti on ollut kovin sitten Sidney Crosbyn, joka tarvitsi tulokaskaudellaan 2005–06 vain 80 ottelua 100 tehopisteen kokoamiseen. Sittemmin kaikkien aikojen parhaiden pelaajien joukkoon noussut Crosby sai 100 pistettä kasaan jo 18-vuotiaana.
"Ei voisi vähempää kiinnostaa"
Bedard ei tappion hetkellä piitannut henkilökohtaisista tilastoista.
– Juuri nyt ei voisi vähempää kiinnostaa. Mutta jos kysyt muutaman päivän kuluttua, asia näyttää luultavasti pikkuisen erilaiselta. Juuri nyt vain turhauttaa, joukkueensa suorituksiin pettynyt Bedard kertoi.
Hän painotti joukkueen suunnankääntämisen olevan kaikkien vastuulla, eikä Bedardin tapainen yksittäinen tähtipelaaja voi tehdä määräänsä enempää.
– Tunnenko oloni voimattomaksi? En, olen yksi pelaaja joukkueessa. Olemme kaikki samassa veneessä, ja meidän täytyy tehdä valtavasti töitä. Rekordimme todistaa tämän, Bedard viittasi ankeaan saldoon 14 voittoa 44 ottelusta.