Co­lo­ra­do jätti Ed­mon­to­nin nol­lil­le ja otti toisen voiton, Ran­ta­nen ja Leh­ko­nen tekivät maalit

Artturi Lehkonen (vas.) ja Mikko Rantanen (oik.) tekivät Edmontonia vastaan tehot 1+1. LEHTIKUVA/AFP
Artturi Lehkonen (vas.) ja Mikko Rantanen (oik.) tekivät Edmontonia vastaan tehot 1+1. LEHTIKUVA/AFP

Colorado Avalanchen suomalaiset Artturi Lehkonen ja Mikko Rantanen loistivat jääkiekon NHL:n länsilohkon toisessa finaaliottelussa, kun Colorado kaatoi Edmonton Oilersin lukemin 4–0. Colorado johtaa nyt ottelusarjaa voitoin 2–0.

Maalittoman avauserän jälkeen Artturi Lehkonen avasi Coloradon maalihanat toisessa erässä Mikko Rantasen syötöstä. 15 sekuntia myöhemmin Josh Manson lisäsi Coloradon johdoksi 2–0 Lehkosen syötöstä, ja Rantanen viimeisteli pian 3–0-osuman. Kaikkia toisen erän kolmea maalia oli alustamassa myös suomalaisten ketjukaverina häärinyt Nazem Kadri.

– Emme lopettaneet pelaamista tällä kertaa kolmannessa erässä, sanoi Coloradon laitahyökkääjä Mikko Rantanen Denver Postille.

–Jatkoimme pelaamista ja pysyimme kiekoissa. Mielestäni se oli iso ero, Rantanen sanoi.

Nathan MacKinnon viimeisteli loppulukemat 4–0 päätöserässä.

Lehkosen maali oli suomalaisen pudotuspelien viides, kun Rantanen laukoi pudotuspelien kolmannen maalinsa.

Coloradon toisena maalivahtina oli Justus Annunen, kun Darcy Kuemper oli loukkaantuneena sivussa. Penkillä niin ikään varalla istui Oilersin suomalaisvahti Mikko Koskinen. Kumpaakaan suomalaisista ei nähty kaukalossa.

Edmonton ja Colorado kohtaavat seuraavan kerran paikallista aikaa lauantaina Rogers Placessa Edmontonissa.

Ottelusarjan voittajalla on liigafinaaleissa vastassaan itälohkon päätössarjan voittaja. New York Rangers johtaa sarjassa hallitsevaa mestaria Tampa Bay Lightningia voiton 1–0.

Ilmoita asiavirheestä