Britannia palaa takaisin EU:n alaiseen Horisontti Eurooppa -ohjelmaan, kertoo maan hallitus.
Ohjelma on EU:n kaikkien aikojen suurin panostus tutkimukseen ja innovointiin Euroopassa. Sen kautta EU rahoittaa esimerkiksi yritysten tuotekehitystä ja tutkijoiden huippututkimusta.
Britannia erosi ohjelmasta brexitin myötä. Sen oli määrä palata takaisin ohjelmaan jo aiemmin, mutta asia kaatui EU:n ja Britannian kiistoihin Pohjois-Irlannin asemasta. Britannia ehti olla ohjelman ulkopuolella kolme vuotta.
Pohjois-Irlantia koskeva kiista taustalla
BBC:n mukaan Britannian ulossulkemisen taustalla oli EU:n tyytymättömyys siihen, miten Britannia oli täyttänyt oman osuutensa Irlannin ja Pohjois-Irlannin pöytäkirjasta. Pöytäkirjalla varmistetaan, että tiukka rajavalvonta vältetään Irlannin saarella Britannian EU-eron jälkeen.
Alkuvuodesta EU-komissio ja Britannia kuitenkin solmivat Windsorin puitteisto -periaatesopimuksen (Windsor Framework), joka helpotti kiistan ratkaisua. Sopimukseen liittyi uusia järjestelyitä, jotka koskivat esimerkiksi Britannian ja EU:n sisämarkkinoita.
Britannian paluu ohjelmaan lienee helpotus erityisesti Britannian tiedemaailmalle. Britannian tiedeyhteisön mukaan ohjelman ulkopuolella olo on vahingoittanut maan tutkimus- ja innovaatiotyötä, BBC kertoo.
Brittitutkijat voivatkin tästä päivästä lähtien hakea rahoitusta tutkimusprojekteihinsa Horisontin kautta.
– EU ja Britannia ovat keskeisiä strategisia kumppaneita ja liittolaisia, ja tämän päivän sopimus osoittaa sen. Olemme jatkossakin kärjessä globaalissa tutkimuksessa ja tieteessä, sanoi EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen.
________
Lähteenä myös uutistoimisto AFP ja EU-komissio.