Altian Koskenkorvan tehtaalle vuosi sitten valmistunut biovoimalalaitos on vähentänyt tehtaan fossiilisia hiilidioksidipäästöjä 30 - 40 prosentilla. Lisäksi se on kasvattanut tehtaan polttoaineomavaraisuutta.
Altia tavoittelee Koskenkorvan tehtaan höyryntuotannossa yli 60 prosentin polttoaineomavaraisuutta. Uuden, 15 miljoonaa euroa maksaneen voimalaitoksen ansiosta omavaraisuus on noussut nyt jo 50 prosenttiin. Ennen uutta biovoimalaitosta tehtaan polttoaineomavaraisuus oli noin 20 prosenttia.
– Nykyisellä kehitysvauhdilla tavoitamme haluamamme yli 60 prosentin polttoaineomavaraisuustason kesään mennessä. Olen erittäin tyytyväinen siihen, kuinka sitoutuneesti ja määrätietoisesti tiimimme on työskennellyt yhteisen päämäärämme saavuttamiseksi, kertoo Koskenkorvan tehtaanjohtaja Antti Snellman.
Koskenkorvan biovoimalaitoksen ensisijainen polttoaine on tuotannosta ylijäävää ohran kuori. Ohraa kuoritaan Altian viljaviina- ja tärkkelystuotannossa ympärivuotisesti. Voimalaitos on tekniikaltaan ja polttoainesovellukseltaan ensimmäinen Suomessa.
– Haluamme olla mukana kehittämässä uusiutuvien peltobiomassojen hyödyntämistä energiantuotannossa Suomessa sekä monipuolistaa entisestään ydinosaamistamme ohran teollisena hyödyntäjänä, Snellman sanoo.
Koskenkorvan tehdas käyttää lähes 200 miljoonaa kiloa kotimaista ohraa vuodessa. Määrä on lähes 15 prosenttia Suomen ohrasadosta ja yli 30 prosenttia kauppaan tulevasta ohramäärästä.