Au­to­kou­lun teo­ria­tun­nit voi suo­rit­taa kotona

Autokouluopetusta tarjoava AH-DRIVE on ensimmäisiä autokouluja Pohjanmaalla ja koko Suomessa, joka hyödyntää marraskuun alussa voimaan astunutta valtioneuvoston asetusta.

Asetuksen mukaan ajokorttiin tähtäävän ajo-opetuksen teoriaosuus voidaan suorittaa myös virtuaalitilassa.

– Tämä on historiallinen käännekohta meidän alallamme, sanoo AH-DRIVE:n ja Laihian Autokoulu Oy:n omistaja Antti Holappa.

Virtuaalisessa teoriaopetuksessa vaaditaan videoyhteyttä. Opetukseen osallistumiseen riittää siis laite, jossa on nettiyhteys ja webkamera, ja kuulokkeet.

Laite voi olla tietokone tai tabletti. Älypuhelinkin käy.

Teoriaopetuksen muuttuminen virtuaaliseksi mahdollistaa opiskelun vaikkapa kotisohvalla.

– Jos asuu Västervikin perällä, ei tarvitse räntäsateessa veivata tunnille. Oppilas voi olla vaikka Levillä hotellissa ja opettaja Hämeenlinnassa, Holappa havainnollistaa.

LAURA POTINOJA

Ilmoita asiavirheestä