Kaksi miestä kärähti huumausainerikoksista jouduttuaan kolariin Ilmajoella perjantaina.
Pohjanmaan poliisi sai ilmoituksen liikenneonnettomuudesta Ilmajoella valtatiellä 3 perjantaina kello 17.30 aikoihin.
Poliisin alustavassa tutkinnassa selvisi, että vantaalainen 45-vuotias mies oli ajanut Vaasantiellä henkilöautolla peräkärry perässä kohti Laihiaa. Villintien kohdalla vastaan tullut henkilöauto oli suistunut omalta kaistaltaan ja törmännyt ajoneuvon kylkeen.
Alustavan tutkinnan mukaan suistunutta henkilöautoa ajoi vantaalainen 47-vuotias mies ja apukuljettajana oli 31-vuotias raumalaismies.
Tapahtuma-aikaan tienpinta oli erittäin liukas. Törmäyksen jälkeen suistunut ajoneuvo oli pyörähtänyt muutaman kerran akselinsa ympäri ja pysähtynyt vastaantulijoiden kaistalle keula kohti Laihiaa.
Molempien henkilöautojen vasemmat kyljet vaurioituivat pahoin ja toisen ajoneuvon perävaunun vasen rengas puhkesi.
Ambulanssit kuljettivat onnettomuusautoissa olleet tarkastukseen Seinäjoen keskussairaalaan. Kolariin joutuneiden vammat olivat poliisin mukaan lieviä.
Puhalluskokeet näyttivät nollaa, mutta suistuneen ajoneuvon kuljettajan huumepikatesti oli positiivinen amfetamiinille ja auton apukuljettajan hallusta löytyi injektioruisku sekä Subutex-kääreitä.
Molemmille suistuneen ajoneuvon henkilöille tehtiin verikokeet ja kliiniset testit Seinäjoen keskussairaalassa.
Myöhemmin poliisikoirapartio löysi onnettomuuspaikan lähistöltä metsästä kätketyn repun, jossa oli huumausaineita.
Tämän jälkeen poliisi otti kiinni suistuneessa henkilöautossa olleet miehet epäiltynä huumausainerikokseen. Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa rikosnimikkeillä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, huumausaineen käyttörikos, rattijuopumus, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta ja huumausainerikos.