Asun­to­mes­su­alueen ranta avataan kai­kel­le kan­sal­le huo­men­na

Asuntomessualuetta ympäröi vielä aidat, mutta Pruukinrannan valli avataan huomenna kaikelle kansalle, lupaa projektipäällikkö Kirsi Joensuu.

Kyrkösjärven ympäri menevä reitti Pruukinrannan kohdalta ja uimaranta ovat siis huomisesta lähtien käytössä. Joensuu toivookin, että väki löytää tiensä uudelle uimarannalle.

– Heti aamusta aloitetaan aitojen poisto, sitten kaikki pääsevät ihailemaan maisemia.

Asuntomessualue alkaa olla näytteilleasettajista tyhjillään. Eilen lähti vielä ainakin kesäkeittiö, mutta muuten alue on pääosin jo arkipäiväisessä kuosissaan. Jukka Talon 33 neliön miniomakotitalo lähtee alueelta ensi viikolla.

– Maanantaina kokoustamme tekniikan ja puistotoimen kanssa ja myyntipaikkojen alustoja aletaan muokata maisemanmukaiseen muotoon.

Aidat alueelta poistetaan myös maanantaina ja Joensuu arvelee, että työ vie päivän verran.

Muutamat uudet pruukinrantalaiperheet ovat nukkuneet jo ensimmäisen yönsä uusissa kodeissaan. Pari perhettä, jotka asuivat kaukana, saivat avaimet taloonsa jo sunnuntaina.

– Luulen, että tuleva viikonloppu on vilkas muuttoviikonloppu, Joensuu ennustaa.

ANNA-PIA AHOLA

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä