Asian­tun­ti­ja so­ti­laal­li­ses­ta eva­kuoin­tio­pe­raa­tios­ta: "YK:n pe­rus­kir­jas­ta ei löydy vahvaa oi­keus­pe­rus­taa"

Kansainvälisen oikeuden professori Martti Koskenniemi toimii myös Helsingin yliopiston Erik Castrén -instituutin johtajana.
Kansainvälisen oikeuden professori Martti Koskenniemi toimii myös Helsingin yliopiston Erik Castrén -instituutin johtajana.

Suomen ja usean muut länsimaan päätös lähettää sotilaitaan Afganistanin Kabuliin suojaamaan kansalaistensa evakuointioperaatioita oli historiallinen, sillä vastaavanlaisia operaatioita ei ole aiemmin juuri tehty. Eduskunta vetosi päätöksessään sotilaallista avunantoa käsittelevään lakiin, mutta YK:lta oikeutusta ei pyydetty.

Kansainvälisen oikeuden professori Martti Koskenniemi kertoo olevansa huolestunut siitä, mitä seurauksia operaatiolla saattaa olla kansainvälisen oikeuden näkökulmasta.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä