Arman Alizad: "Kyl­lä­hän Suomi on pa­ra­tii­si"

Tv-toimittaja, vaatturi Arman Alizad pitää kutsua Linnaan suurena kunnianosoituksena.

– On mahtavaa, että työni on huomioitu noinkin korkealla tasolla.

Maailmaa ohjelmissaan paljon kiertänyt Alizad korostaa, että isossa kuvassa Suomi on edelleen hyvin mainio paikka asua.

– Mitä tahansa epäkohtia Suomessa onkin, niihin pitää puuttua, mutta jos verrataan johonkin muuhun paikkaan, niin kyllähän tämä on paratiisi.

Alizad kertoo, että aina hän ei edes kehtaa kertoa ulkomailla, kuinka hyvä perusturva Suomessa on.

– Bangladeshissa kohtasin kaksikymppisen ompelijattaren, joka on tehnyt viisi vuotta töitä 12 tuntia päivässä, ilman vapaapäiviä.

Kun ompelijatar tuli raskaaksi, häntä ei päästetty äitiysvapaille ja synnytyspäivänäkin nainen teki töitä kunnes pyörtyi. Sairaalassa hän synnytti kuolleen lapsen.

– Parin päivän kuluttua pomo on jo koputtelemassa kotiovella. Naisella ei ole mitään mahdollisuutta vaihtaa työpaikkaa ja hän näkee joka päivä sen saman esimiehen, joka on vastuussa vauvan kuolemasta. Tässä on aika suuri kontrasti.

JUHA VAINIO, MIKKO PULLIAINEN/LÄNNEN MEDIA

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä