Antti Rinne: Myös SDP ta­voit­te­lee sitä, että ihmiset pää­si­si­vät vai­kut­ta­maan puo­luees­sa

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoo, että sdp tavoittelee myös toiminnan muuttamista ihan kuin uusi poliittinen liikekin. KUVA: Mauri Ratilainen
SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoo, että sdp tavoittelee myös toiminnan muuttamista ihan kuin uusi poliittinen liikekin. KUVA: Mauri Ratilainen

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne pitää kansanedustaja Harry Hjallis Harkimon ja SDP:n entisen puoluesihteerin, Kreabin toimitusjohtaja Mikael Jungnerin keskustelun avausta tarpeellisena ja perusideaa hyvänä.

– Ihmiset odottavat puolueilta muuttumista. Ihmisten pitää kokea, että he pystyvät vaikuttamaan, Rinne kommentoi uutta liikettä SDP:n puoluevaltuuston kokouksen yhteydessä Helsingissä.

Rinteen mukaan SDP:ssä on mahdollisuus viedä itselleen tärkeitä asioita eteenpäin, jos jakaa samat sosiaalidemokraattiset arvot.

Rinne painottaa, että politiikan on nyt vastattava jotenkin siihen, että alle 30-vuotiaiden nuorten äänestysaktiivisuus on surkean alhainen.

– Jotakin on nyt rakennettava uudella tavalla.

Liike nyt -projektia Rinne ei koe kilpailijana SDP:lle, vaikka kärkihahmona on puolueen entinen puoluesihteeri, Mikael Jungner.

– Uusi liike näyttää olevan erilainen kuin SD-liike.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman totesi, että räväkällä alulla uusi liike on saanut ainakin paljon näkyvyyttä.

Lindtman sanoi jäävänsä mielenkiinnolla odottamaan Liike nyt -liikkeeseen kuuluvien todellisia kantoja esimerkiksi nuorten epävarmuuteen työelämässä, verotukseen ja ilmaston muutokseen.

Kirsi Turkki

Ilmoita asiavirheestä