Antaako Suomi selkään Ruot­sil­le ja Nor­jal­le ylei­sur­hei­lus­sa?

Pudasjärven Urheilijoiden pikajuoksija Eetu Rantala valmistautuu uteliaana pohjoismaisen yleisurheilumaaottelun kolmen juoksun urakkaansa. Hän pinkoo reilun tunnin sisään 60 metriä, 200 metriä ja 4x200 metrin viestin.

- Kuulemani mukaan uusi halli ja nopea rata, Rantala tietää.

Norjan Bärumissa kilpaillaan tänään lauantaina kaksihenkisin joukkuein miesten ja naisten maaottelut. Vastakkain ovat Norja, Ruotsi, Suomi sekä yhdistetty Tanskan ja Islannin joukkue.

Rantalan onnistuminen kolmen juoksun urakassa toisi Suomen miehille tukevan pistepotin. Juoksijan aatoksissa on myös maaliskuisten EM-kilpailujen 60 metrin tulosraja 6,70. Hän pinkoi viikko sitten Jyväskylässä matkan aikaan 6,77, vaikka meno ei ollut vielä erityisen herkkää.

- Tein viikolla Jyväskylän jälkeen yhden terävän voimatreenin ja sitten nopeustreenin, jossa en tehnyt lähtöjä vaan pidempiä vetoja, jotta sain kunnolla maksimijuoksun tuntua, Rantala sanoo.

Viime talvena ennätykseensä 6,73 kiittänyt sprintteri uskoo, että jos hän saa kiihdytyksen hyvin nivelletyksi maksimijuoksuun, EM-tulosraja paukahtaa rikki.

- Luvassa on ainakin hyvää kiriapua, Rantala muistuttaa.

EM-tulosrajoja jahtaa Norjassa moni muukin, kuten Kankaanpään Seudun Leiskun pikajuoksija Ville Myllymäki ja Jyväskylässä 776 ja 775 ponnistaneet Kaipolan Vireen Kristian Pulli ja Viipurin Urheilijoiden Arttu Halmela.

Naisten joukkueen keulahahmot ovat 60 metrin aitojen SE-nainen Nooralotta Neziri ja lupaavasti hallikauden aloittanut Jyväskylän Kenttäurheilijoiden pikajuoksija Hanna-Maari Latvala. Hän puurtaa Rantalan tapaan kolme matkaa.

Maaottelu on myös seiväshypyn SE-naisen Minna Nikkasen ensimmäinen kilpailu lievän jalkavaivan tuoman kilpailutauon jälkeen.

Ilmoita asiavirheestä