Anas­tet­tu per­he­raa­mat­tu 1920-lu­vul­ta oli päätyä huu­to­kaup­paan Sei­nä­joel­la – poliisi päätti sel­vit­tää omis­ta­jan

Pohjanmaan poliisilaitos kertoi eilen facebook-sivuillaan erikoisen tarinan siitä, miten lähes satavuotias raamattu löysi tiensä kotiin viiden vuoden jälkeen.

Poliisin Alavuden tutkintaryhmä takavarikoi vuonna 1923 painetun perheraamatun selvittäessään ulkomaalaisen liigan rikossarjan vuonna 2012. Raamattu oli anastettu jostakin.

Poliisi kertoo, että ainoa johtolanka oli sen alkulehdillä oleva teksti, joka kertoi perheraamatun kuuluneen Salomo Ventelän suvulle. Raamatussa oli myös päiväys 1920-luvulta, joka kertoi sen Virroilla tehdyksi.

Raamatun nykyinen omistaja ei löytynyt julkisesti kuuluttamalla ja perheraamattu uhkasi joutua poliisihuutokauppaan Seinäjoella.

Komisario Pasi Sillanpää päätti kuitenkin pelastaa sen huutokaupalta ja lopulta perheraamattu päätyi poliisilakimies Vesa Nyrhiselle.

– Nyrhinen pohti, että josko Virtain seurakunta pystyisi auttamaan asiassa. Kirkkoherranvirastossa toimistosihteeri Teija Arjavalta alkoi tutkia kirkonkirjoja, ja niistä löytyi tieto, että Virroilla oli elänyt vuonna 1876 syntynyt ja 1962 kuollut Salomo Ventelä. Naimattomana ja lapsettomana kuolleen Ventelän lähin omainen on tällä hetkellä Virroilla asuva Ventelän sisaren tyttären, tyttären, tytär Päivi Poikonen, poliisi kirjoittaa facebookissa.

Perheraamattu luovutettiin Poikoselle maanantaina 10. huhtikuuta 2017.

Poliisi kertoo, että Poikosen suvun kesäpaikkaan Virroilla oli murtauduttu vuonna 2012, mutta tuolloin kukaan ei ollut todennut perheraamatun katoamista.

Ilmoita asiavirheestä