Am­pu­ma­hiih­don sta­dion­ki­saan kova ylei­sö­ta­voi­te

Keskieurooppalaistyylistä eli stadionilla järjestettävää ampumahiihtotunnelmaa aisti viime vuonna Seinäjoen jalkapallostadionilla 2 000 katsojaa, ja vuoden 2017 tavoite on saada rikki 3 000 katsojan raja.

Kutsukilpailu on nopeatempoinen ja mukaansatempaava sekapariviesti, jossa on sekä nuorten että aikuisten sarjat. Kilpailu käydään kilometrin mittaisella hiihtoreitillä stadionin lähimaastossa, ja stadionilla yleisön silmien alla on kahdeksanpaikkainen ampumapaikka sekä sakkorinki. Kilpailun lähtö- ja maalipaikka sijaitsevat stadionilla.

Kilpailuun on jo lupautunut yli 14 suomalaisnimeä, joista miesten ja naisten sekaparin ovat muodostaneet viime vuoden kisan paras suomalaispari Jaakko Ranta ja Erika Jänkä. Parin ovat löytäneet myös Jenni Keränen ja Tuomas Harjula sekä Vili Sormunen ja Jessika Rolig.

Parin ovat myös muodostaneet virolainen aviopari Eveli Saue ja Priit Viks, jotka olivat aikuisten sarjan viime vuoden toiseksi sijoittunut pari. Tavoitteena on saada Seinäjoelle neljästä kuuteen kansainvälistä paria.

Tulevan joulukuun kilpailuun on lupautunut kisaamaan myös viime vuoden ruotsalaisvoittaja Christoffer Eriksson, jonka parina tänä vuonna on Åsa Lif.

Seinäjoen kisassa on myös mukana kotimaisen ampumahiihdon tulevaisuuden lupaus Tero Seppälä, jonka kilpaparin julkistamista vielä odotellaan.

Järjestyksessään toinen OmaSp Stadion Biathlon kilpaillaan perjantaina 29. joulukuuta.

Ilmoita asiavirheestä