Alus­ta­van tie­dus­te­lu­ar­vion mukaan USA:n iskut hi­das­ta­vat Iranin ydin­oh­jel­maa vain kuu­kau­sil­la

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut, että sunnuntaisten iskujen kohteena olleet uraanin rikastuslaitokset Iranissa tuhoutuivat. LEHTIKUVA / Emmi Korhonen
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut, että sunnuntaisten iskujen kohteena olleet uraanin rikastuslaitokset Iranissa tuhoutuivat. LEHTIKUVA / Emmi Korhonen

Yhdysvaltain iskut hidastavat Iranin ydinohjelmaa todennäköisesti vain muutamalla kuukaudella, arvioi alustava yhdysvaltalainen tiedusteluraportti. Asiasta kertovat useat lähteet muun muassa uutiskanava CNN:lle ja Washington Post -lehdelle.

Yhdysvallat iski varhain sunnuntaina kolmeen Iranin ydinlaitokseen. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut, että iskujen kohteena olleet uraanin rikastuslaitokset tuhoutuivat. Puolustusministeri Pete Hegseth puolestaan sanoi Yhdysvaltojen tuhonneen Iranin ydinohjelman.

Lähteiden mukaan Yhdysvaltain puolustusministeriön tiedustelun tuottamassa raportissa kuitenkin todetaan, etteivät iskut tuhonneet rikastetun uraanin varastoja kokonaan.

Yksi nimettömänä puhunut lähde kertoi Washington Postille yhdysvaltalaisten tiedusteluraporttien osoittavan, että Iran siirsi useita eriä korkeasti rikastettua uraania pois kohteista ennen iskuja.

Yhdysvaltalaismedioiden uutisoitua aiheesta Trump kiisti lähteiden niille kertomat tiedot ja haukkui medioita valehtelijoiksi.

– Iranin ydinkohteet ovat täysin tuhottu! hän kirjoitti tapansa mukaisesti suurin kirjaimin Truth Social -alustallaan.

Valkoinen talo kiistää

Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt kirjoitti viestipalvelu X:ssä, että raportin vuotamisen tarkoituksena on halventaa Trumpia ja iskut toteuttaneita hävittäjälentäjiä.

– Tämä väitetty "arvio" on täysin väärä, ja se luokiteltiin "huippusalaiseksi", mutta silti sen vuoti CNN:lle nimetön, matalan tason luuseri tiedusteluyhteisössä, Leavitt kirjoitti.

CNN:n mukaan iskujen vaikutuksista ei vielä tässä vaiheessa ole kattavaa kuvaa. Uutiskanavan mukaan sen lähteet eivät kuvailleet sitä, miten alustava arvio vertautuu muiden tiedusteluvirastojen näkemyksiin.

---

Lähteenä myös uutistoimisto AFP.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä