Ala­jär­ven sääs­tö­lis­ta poiki huhun Leh­ti­mäen ter­veys­ase­man lak­kaut­ta­mi­ses­ta, se olisi tie­tä­nyt 100 000 euron vuo­si­sääs­tö­jä

Lehtimäen terveysaseman lakkauttaminen merkitsisi toimintojen keskittämistä Alajärvelle. Arkistokuva: Johanna Kataja
Lehtimäen terveysaseman lakkauttaminen merkitsisi toimintojen keskittämistä Alajärvelle. Arkistokuva: Johanna Kataja

ALAJÄRVI

Alajärvellä tänä syksynä paljon esillä olleessa säästölistassa on esitetty Lehtimäen terveysaseman lakkauttamista ensi vuonna.

Kaupunginjohtaja Vesa Koivunen esitti Perlacon oy:n tekemien painelaskelmien pohjalta kaupunginhallitukselle terveysaseman lakkauttamista. Se olisi tuonut 100 000 euron vuosisäästön. Palveluiden saatavuus ja konsultaatiomahdollisuudet suunniteltiin varmistettavaksi etävastaanotoilla ja muilla etäpalveluilla.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä