Ala­jär­ven ky­lä­teil­le pieni hel­po­tus

Alajärven valtuusto kävi vivahteikkaan keskustelun yksityisteistä ja niiden nykykunnosta kaupungissa.

Yksityisteillä tarkoitetaan kaava-alueiden ulkopuolisia teitä.

Aino Kanervikkoaho-Kataja (kd.) toi julki, että hänen käsityksensä mukaan Alajärvellä on luokattomassa kunnossa olevia teitä haja-asutusalueilla.

Hän esittikin, että valtuusto varaisi 10 000 euron lisämäärärahan yksityisteiden kunnossapitoon.

Kaupunginhallitus oli esittänyt, että tarkoitukseen varattaisiin 366 778 euroa. Tulevalle vuodelle määrärahaa oli päätetty jo nostaa tämän vuoden tasosta, joka on 340 400 euroa. Esimerkiksi vuonna 2013 yksityisteiden kunnossapitoon käytettiin 402 826 euroa.

Kanervikkoaho-Katajan esitys sai laajaa kannatusta.

Yksi kannattajista oli Tomi Uusipaikka (kesk.).

– On positiivista, että valtuustolla on huoli, miten Alajärven kylillä liikutaan.

Anne Matokangas (ps.) muistutti, että myös kylillä maksetaan kiinteistöveroja ja kannatti esitystä.

Terho Mäkelä (kesk.) kannatti Kanervikkoaho-Katajan esitystä myös, mutta harmitteli silti, että summa on pieni.

– Tässä pitäisi nyt pelata isommilla summilla.

Puheenjohtaja Markku Sillanpää (kesk.) sanoi ymmärtävänsä täysin, että sivuteiden hoitoon pitäisi saada enemmän rahaa.

– Mutta nyt puuttuu valtuustolta linjakkuus. On muistettava, että tasapainottamissuunnitelma hyväksyttynä.

Ylipäänsä Sillanpää sanoi, että tiet ovat nyt poikkeuksellisten sääolosuhteiden armoilla.

– Tällä rahalla ei saada kilometrin matkalle juuri mitään.

Asia eteni äänestykseen. Kanervikkoaho-Katajan esitys meni läpi äänin 27–7, yksi tyhjää.

Äänestyksen jälkeen päätettiin, ettei tuota summaa supisteta toisaalta talousarviosta. Tuokin päätös syntyi äänestyksen jälkeen.

JOHANNA KATAJA

Ilmoita asiavirheestä