Korkeakoulutettujen työttömyys on kasvanut Etelä-Pohjanmaalla vuoden aikana peräti 28 prosenttia, kertoo Akava Etelä-Pohjanmaa tiedotteessaan.
Ammattiyhdistyksen mukaan tämä tarkoittaa yli 200 henkilöä. Eniten työttömiä on alemman korkeakoulututkinnon suorittaneiden joukossa. Korkeakoulutetuista eniten työttöminä on tradenomeja ja insinöörejä.
– Työttömyyskehitys on huolestuttava. Näyttää siltä, että työllisyys on vaarassa hukkua muiden asioiden alle, sanoo Akava Etelä-Pohjanmaan alueverkoston puheenjohtaja Mikko Torvela.
Akava on esittänyt starttirahan tukitason nostamista lääkkeeksi työttömyyteen. Ammattijärjestön mukaan "yrittäjyydessä epäonnistumisen seuraamuksia on kohtuullistettava, jotta kynnys yrittäjäriskin ottamiseen ei olisi niin suuri".