Ainakin yh­dek­sän kuoli Venäjän iskussa Kiovaan

Kiova

Venäjän yöllinen isku on surmannut ainakin yhdeksän ihmistä Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa, kertovat paikallisviranomaiset.

Lisäksi lauantain vastaisena yönä tehdyssä iskussa haavoittui parikymmentä ihmistä. Kiovan sotilashallinto kertoi aiemmin, että haavoittuneiden joukossa on alaikäisiä.

Kiovan pormestari Vitali Klitshkon mukaan kaupunkiin tehtiin isku ballistisilla ohjuksilla. Uutistoimisto AFP:n toimittaja kertoi kuulleensa yöllä pääkaupungissa kymmenkunta räjähdystä.

YK:n mukaan kesäkuussa sai surmansa tai haavoittui eniten ukrainalaissiviilejä sitten huhtikuun 2022. Ukraina on viime kuukausien aikana puolestaan lisännyt vastaiskujaan Venäjälle painostaakseen maata rauhanneuvotteluihin.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapasivat alkuviikosta Washingtonissa. Zelenskyi kertoi tapaamisen jälkeen, että Trump oli suostunut antamaan Ukrainalle Patriot-ilmatorjuntaohjusten valmistuslisenssin.

Trump kertoi kuitenkin perjantaina Financial Times -lehden haastattelussa, ettei hän ole varma, antaako Yhdysvallat Ukrainalle kyseisen lisenssin valmistaa ohjuksia.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä