Kiinassa ainakin 30 ihmistä on kuollut rankkasateiden vuoksi pääkaupunki Pekingissä, kertoo Kiinan valtiollinen uutistoimisto Xinhua.
Voimakkaat sademyrskyt ovat moukaroineet Kiinan pohjoisosissa Pekingin lisäksi Hebein, Jilinin ja Shandongin maakuntia.
Viranomaiset ovat evakuoineet pelkästään pääkaupungin alueella yli 80 000 ihmistä sateiden vuoksi, kertoo Beijing Daily -sanomalehti. Lehden mukaan kymmeniä teitä on suljettu ja yli 130 kylää on vailla sähköä.
Pääkaupunkia ympäröivässä Hebein maakunnassa Chengden lähellä neljä ihmistä kuoli maanvyörymässä. Kiinan yleisradioyhtiö CCTV raportoi eilen.
Luonnonkatastrofit ovat Kiinassa yleisiä eritoten kesäisin. Kuluvan kuun aikana kaksi ihmistä on kuollut äkkitulvissa Shandongin maakunnassa ja viisi ihmistä maanvyöryssä Sichuanin maakunnassa.